Документний фонд як джерело документних комунікацій суспільства
Розглянемо напрями еволюціонування кожної складової цієї системи. Безперечно, що автори і користувачі джерел інформації є й залишаться ключовими компонентами документних комунікацій у будь - якому суспільстві. Очевидною є й потреба в редакційній обробці первинної інформації, оскільки без неї система комунікацій буде перевантажена малоінформативними, недостовірними та псевдонауковими публікаціями. Навіть сьогодні орієнтація в документних потоках становить значну проблему, при кардинальному ж збільшенні їх обсягів актуальність фільтрації інформації на вході системи комунікацій лише зростатиме.
Перехід вiд паперових до електронних документівспричинить «відмирання» друкарень у їх сучасному розумінні. Технологія запису інформації на CD-ROMдаєзмогу вміщувати на одному носії вiд кількох сотень до тисяч комп'ютерних версій друкованих видань. Ємкість DVD, якiприходять на зміну CD-ROM, на порядок вища - кожен з таких компакт-дисків може зберігати кілька десятків тисяч публікацій. Не викликаєсумніву, що подальший розвиток комп’ютерної техніки надасть можливістьотримати через 10-20 років носії інформації, на яких можна буде розмістити мільйонидокументів. Водночас, набудуть поширення персональні компактніпристрої для читання «електронних книжок» зі зручним інтерфейсом, який, зокрема, уможливіть масштабування сторінок документа.
За цих умов основною проблемою при тиражуванні стане впорядкування електронних документів за видовою, галузевою, тематичною чи будь-якою iншoю ознакою та формування відповідних інформаційних зібрань.Вирішення цієї проблеми завжди було прерогативою бібліотек. Вони мають і глибокі теоретичні розробки з цих питань, і багатовіковий досвід проведення таких робіт. Технологічні аспекти записуінформаціі на компакт-диски вже й сьогодні не викликають ускладнень. Тому надалі певне коло бібліотек може повністю взяти на се6е додаткову технічну функціютиражування впорядкованих ними колекційелектронних документів, якiвідбиватимуть інформаційні потоки системи документнихкомунікацій. Cлiд додати, що ці ж бі6ліотеки мають взяти на себе функцію оцифрування рукописної та друкованої україніки знаступним іі поширенням на електронних носіях. Завдяки цьому книжкова спадщина України, що впродовж століть кумулювалася в бібліотечних фондах, стане бiльш доступною суспільству.
Зберігання будь-яких документів - одна зголовних функцій книгозбірень. Розповсюдження ж створених у6і6ліотеках зібрань електронних документів на компакт-дисках може розглядатися якрозширення їх функції документної комунікації, що реалізовувалася ними упродовж століть.
Серед традиційних функцій бібліотек - аналітико-синтетична переробка вхідного документного потоку. Сьогодні для бiльшocтi з них вона полягає лише в каталогізації, систематизації, предметизації та підготовці бібліографічних покажчиків. Донедавна такі ро6оти проводилися лише в інформаційних центрах. Однак, ураховуючи глибоку ретроспективу бібліотечних фондів iотримання провідними книгоз6ірнями, на вiдмiнy вiд інформцентрів, обов'язкових примірників документів, вбачається цілком зумовленим зосередження повного циклу аналітико-синтетичної о6робки документних потоків (бібліографування, реферування, підготовка оглядово-аналітичких матеріалів) у бібліотеках з подальшим створенням iтиражуванням ними електронних копій науково - інформаційних матеріалів.
Викладене cвiдчить, що система документних комунікацій автор - редакція - друкарня - документне розповсюдження - 6ібліотека та/або інформцентр - користувачза умови домінування інформації на електронних носіях трансформується в систему автор - редакція - бібліотека - користувач.Бібліотека додатково візьме на себе фyнкцiї тиражування впорядкованих зі6рань електронних публікацій (друкарня), їх поширення на компакт-дисках iкомп'ютерними мережами (документне розповсюдження)та аналітико-синтетичної переро6ки потоків документної інформації зi створенням широкого спектра науково-інформаційної продукції (інформцентр).