Заходи щодо поліпшення умов праці
Стратегічне бачення ринкового розвитку підприємства пов'язане з окресленням напрямів, за якими воно розвиватиметься, а також місця на ринку, яке займе товар чи послуга фірми. Воно ґрунтується на уявленнях керівництва підприємства про довгостроковий розвиток компанії, про способи, джерела, ресурси досягнення нею довгострокових конкурентних переваг. Стратегічне бачення визначає маршрут руху компанії в успішне майбутнє. Від нього залежить вибір технологій, орієнтація на цільові аудиторії, географічні та товарні ринки. На його основі вимальовують перспективні можливості, майбутній образ фірми.
Основне питання щодо стратегії компанії, яке ставить перед собою її керівництво, формулюється приблизно так: «Якою ми бачимо свою компанію в майбутньому, що для чого збираємося робити?». Щоб чітко й обґрунтовано відповісти на це питання, необхідно уявляти собі характер діяльності компанії на певний час і в майбутньому, продумати можливі її потреби на 5 і більше років вперед. Належно обґрунтована відповідь щодо майбутнього фірми є передумовою визначення курсу її діяльності.
Для широкомасштабного бачення майбутнього необхідні навички сучасного ринкового мислення, здатність прогнозувати розвиток технологій, оцінювати їх вплив на організацію виробництва і якість продукції, передбачати зміни у потребах та очікуваннях клієнтів, зусилля і витрати, необхідні для випередження конкурентів, перспективні ринки, тобто всі зовнішні і внутрішні фактори. Важливість цих знань можна проілюструвати на такому прикладі: у країні, яка переживає бум у житловому будівництві, підприємець має намір розширити існуюче виробництво столярних виробів, насамперед дерев'яних вікон. Маючи певний досвід, знання економіки виробництва, він робить розрахунки на майбутнє: визначає норму прибутку, термін повернення вкладень, точку беззбитковості, масу прибутку у довгостроковій перспективі. На перший погляд, можна зауважити очевидні прикмети стратегічного планування. Але стратегічне бачення вимагає ширшого підходу до оцінювання ринкового середовища. Йдеться передусім про можливість використання товарів чи матеріалів - субститутів (замінників). У даному разі ними є пластикові вікна, двері, які користуються все більшим попитом.
Тому на основі стратегічного підходу, бачення майбутнього, всебічного оцінювання тенденцій підприємцю скоріш за все необхідно розробляти стратегію скорочення, поступового згортання чи навіть ліквідації бізнесу з неперспективною технологією, а вивільнені кошти і ресурси вкладати у розвиток виробництва з використанням новітніх матеріалів, перспективних технологій.
Отже, стратегічне бачення розвитку підприємства на ринку є важливою передумовою його успішного бізнесу. Адже правильно обраний, належно обґрунтований напрям розвитку бізнесу забезпечує необхідну концентрацію потенціалу підприємства, оптимальний розподіл ресурсів задля досягнення потрібних результатів у різній часовій перспективі, в т. ч. і у віддаленому майбутньому. Фірми, компанії, чиє керівництво не володіє стратегічним мисленням і не зосереджується на різноманітних аспектах бачення майбутнього, ніколи не стануть лідерами галузі і рано чи пізно опиняться перед неподоланними проблемами в боротьбі за ринок і споживача.
Адже «не буває попутного вітру у корабля, команда якого не знає, куди пливе»!