Основні напрямки наукової організації праці в апараті управління
Наукова організація праці (НОП) - це така її організація, при якій практичному впровадженню конкретних заходів передує ретельний науковий аналіз трудових процесів та умов їх виконання, а самі практичні заходи базуються на досягненнях сучасної науки та передової практики.
Ціль, суть, завдання, принципи та основні напрямки наукової організації праці єдині для всіх категорій працюючих і організацій. Вони зумовлені, перш за все, особливостями предметів, засобів, умов праці, технологією та організацією виконуваних процесів.[24]
Вивчення вітчизняного та зарубіжного досвіду організації праці в менеджменті дало підставу автору виділити такі основні напрямки НОП в апараті управління:
· розподіл і кооперацію праці;
· підбір і розміщення кадрів (у залежності від компетентності та посадових обов'язків);
• підготовку та підвищення кваліфікації кадрів;
• планування та організацію процесів праці (на всіх рівнях апарату управління, в тому числі на його інформаційному, документаційному, економічному, технічному, нормативному забезпеченню та ін.);
· нормування праці всіх працюючих;
· організацію і забезпечення робочих місць;
· оцінку результатів індивідуальної і колективної праці;
· стимулювання праці;
· режим праці і відпочинок;
· дисципліну праці й підвищення активності працюючих.
Кожна з цих назв має свою ціль, але тільки їх сукупна реалізація робить об'єктивні передумови для підвищення ефективності праці.
Для практичної їх реалізації потрібні певні умови. Утворення названих умов забезпечується за допомогою аналізу досягнутого рівня стану організації праці, розробкою плану заходів з основних напрямків управлінської діяльності, проектуванням кожного конкретного заходу з подальшою його практичною реалізацією.
Аналітичну роботу ведуть спеціальні відділи НОП, сектори організації праці і заробітної плати або інші спеціально уповноважені для цього працівники. За результатами аналізу складаються плани покращення стану по кожному підрозділу апарату управління.[24]
Чітка наукова організація праці забезпечує вирішення трьох основних взаємопов'язаних завдань:
· економічних - із забезпечення раціонального використання фінансових, трудових і матеріальних ресурсів;
· психофізіологічних - із забезпечення сприятливих умов праці, збереження здоров'я працюючих, підвищення культури й естетики праці;
• соціальних - із виховання добросовісного ставлення до праці.
Отже, основна дія праці в апараті управління полягає в тому, щоб забезпечити найкращі умови для ефективної інтелектуальної діяльності менеджерів, спрямованої на розв'язання стратегічних завдань розвитку організації, розробку загальних питань раціонального розподілу і кооперацію праці персоналу апарату управління, досягнутих внаслідок зусиль керівника. Велике значення має удосконалення організації праці менеджерів. З цією метою виділяються три напрямки наукової організації праці керівника:
1. Організація праці:
а) вдосконалення структури управління (структура підприємства, організація має бути гнучкою та ефективною);
б) розробка посадових інструкцій. Посадова інструкція є ефективним засобом документування посадових обов'язків. Добре складена посадова інструкція повинна включати:
- назву посади;
- відповідальність, описану з точки зору відповідальності за результати роботи;
- основні посадові обов'язки;
- організаційні відносини;
- повноваження (конкретні права й обов'язки);
- нормативи показників чи кількісні показники роботи;
- взаємодію з іншими працівниками;
- ступінь доступу та використання обладнання і матеріалів, техніки.