Вибір просторово автономної транспортної системи із сучасних класичних схем вантажопотоків від постачальника до споживача.
Схеми вантажопотоків від постачальника до споживача (принцип побудови та елементи експлуатації)
А).
Б).
В).
ПТ
Г).
ТР ТР ТР
Д).
РТ
АВІАТРАНСПОРТ
Е).
На рис. 1.1 «Схема вантажопотоків від виробника до споживача»:
А - проста схема вантажопотоку;
Б - схема вантажопотоку у разі наявності проміжних складів у постачальника і споживача;
В-схема вантажопотоку промислових підприємств з великим об’ємом використаної сировини і виготовленої продукції;
Г - схема вантажопотоку в разі реалізації та постачання через регіональні та обласні бази;
Д - схема вантажопотоку підприємств, які не мають сталих виробничо-господарських зв’язків;
Е - схема вантажопотоків підприємства монополіста.
Логістична система - це організаційно-господарський механізм управління матеріальними та інформаційними потоками. Вона включає матеріальні засоби, що забезпечують рух товарів по логістичному ланцюгу (склади, вантажно-розвантажувальні механізми, транспортні засоби), виробничі запаси та засоби управління усіма ланками ланцюга.
Ціль логістичної системи - доставка у задане місце потрібної кількості та асортименту максимально підготовлених для виробничого чи особистого споживання товарів та виробів при мінімальних витратах. Логістична система має забезпечувальні підсистеми (інформаційну, правову, кадрову та ін.). Постачання матеріалів, сировини, готової продукції у визначені терміни позитивно впливає на функціонування усієї економічної системи, дає змогу істотно скоротити запаси на складах підприємств.
Залежно від виду логістичних ланцюгів виділяють логістичні системи з прямими зв'язками, гнучкі та ешелоновані. У гнучкій логістичній системі (flexible logistical system) матеріальний потік надходить до споживача як за прямими зв'язками, так і за участю посередників. Прикладом гнучкої є система постачання запасних частин, за якої часто деталі рий кого попиту відвантажуються з центрального складу безпосередньо на адресу одержувача, а деталі стандартного та підвищеного попиту - зі складу посередника.
У логістичній системі з прямими зв'язками (direct logistical system) матеріальний потік доводиться до споживача без участі посередників, а за прямими господарськими зв'язками. Особливістю ешелонованої логістичної системи (Echelon logistical system) є те, що ці матеріальний потік на шляху від виробника до споживачам проходить принаймні через одного посередника.
Останнім часом на західному ринку транспортних та складських послуг спостерігається тенденція зростання вимог до комплексності та якості таких послуг. Це створює передумови для організації комплексних логістичних систем з багатьма функціональними завданнями.
Транспортний процес повною мірою працює на споживача. Тому функції збуту реалізуються через додержання таких шість вимог:
вантаж;
якість;
кількість;
час;
витрати;
пункт призначення.
Для виконання цих вимог оптимізують матеріальні потоки, здійснюють комплекс заходів щодо раціоналізації тари та пакування, уніфікування вантажних одиниць, у тому числі пакетизації та контейнеризації перевезень, реалізації ефективної системи складування, оптимізації розміру замовлень та рівня запасів, планування найвигідніших маршрутів переміщення вантажів на складських об'єктах підприємств та за їх межами на магістральному транспорті.
У виконанні зазначених функцій важливу роль відіграють показники процесів, що вивчаються. Деякі з цих показників підходять і для вітчизняної практики, а деякі є новими для нас і заслуговують особливої уваги. Проте всі вони є досить загальними. Існують також деякі конкретні показники, які використовуються в логістичній службі для розв'язання конкретних завдань. Наприклад, при виборі логістичних систем використовують показники, що в сукупності дають якісну оцінку всієї системи.