Сутність функцій допоміжного виробництва підприємства як центра витрат та методологічні підходи до планування показників його діяльності
несуперечливість оцінок результатів діяльності підприємства та підрозділу, тобто збігання оцінок на рівні підприємства та підрозділу в цілому;
достовірність, тобто використання єдиної методики оцінки витрат при визначенні ціни, у процесі виробничої діяльності підрозділу та при підведенні річних підсумків;
справедливий розподіл зовнішніх ризиків та застосування санкцій за невиконання взаємних зобов'язань адміністрації та підрозділу, відображених у внутрішніх договорах;
визначення і використання внутрішньогосподарських цін відповідно до наявної нормативно-правової бази.
До спеціальних (часткових) принципів визначення та використання внутрішньогосподарських розрахункових цін відносяться наступні:
системного використання інформації;
принцип партисипативності;
досконале інформаційне забезпечення;
належне і своєчасне документальне оформлення всіх етапів порядку використання, обґрунтування рівня та практичного застосування внутрішньогосподарських розрахункових цін.
З урахуванням охарактеризованих принципів можна виділити декілька методичних підходів до розробки та використання внутрішньогосподарських розрахункових цін для підрозділів центрів витрат, центрів прибутку і центрів виручки.
У підрозділах центрах витрат вони зводяться до наступного [5]:
. Перш за все необхідно вирішити питання про періодичність розробки внутрішніх розрахункових цін. Можливі два варіанти:
а) на календарний рік;
б) помісячно.
. При розробці внутрішньогосподарських цін доцільно орієнтуватися на таку їх структуру:
власні матеріальні витрати підрозділу;
частина загальногалузевих витрат, яка припадає на даний підрозділ;
частина загальногосподарських витрат, яка припадає на даний підрозділ;
гарантована (тарифна) частина оплати праці;
стимулююча частина оплати праці в розмірі оперативних доплат за строки та якість;
стимулююча частина оплати праці в розмірі річних виплат за кінцеві результати (включаючи і частину прибутку);
нарахування на оплату праці до фондів соціального страхування;
податки у складі витрат.
Така структура витрат реально відображає вартість продукції і дозволяє правильно оцінити можливості одержання прибутку підприємством.
. Методи обґрунтування рівня розрахункових цін представлені такими:
емпіричний передбачає використання фактичних даних за останні 35 років, але через динамічність ринкового середовища він мало придатний; калькуляційний, має істотні переваги, оскільки дозволяє детально й аргументовано визначити кожну складову витрат; реверсивний, зводиться до визначення частки ринкової ціни в абсолютному виразі, яка буде виконувати функції внутрішньої розрахункової ціни, при цьому собівартість визначається за допомогою укрупнених розрахунків.
. Диференціація внутрішніх цін за якістю здійснюється відповідно до кількісних показників якості.
. Застосування внутрішньогосподарської розрахункової ціни в кінці року передбачає визначення вартості одержаної продукції шляхом множення її кількості на відповідну ціну. Від одержаної суми віднімають витрати підрозділу та відрахування на утримання галузевого, загальногосподарського персоналу та сплату податків у складі витрат. Додатна різниця є госпрозрахунковим доходом підрозділу, який розподіляється між його працівниками пропорційно авансовому заробітку, тобто гарантованим та оперативним стимулюючим виплатам.
На думку західних економістів, існує кілька переваг ринкових цін як бази для формування внутрішніх цін, а саме: вони забезпечують стабільну основу господарської взаємодії підрозділів; дають змогу об'єктивно оцінити ефективність діяльності підрозділів, оскільки саме ринкові ціни є об'єктивним вимірником витрат і прибутку. Вони створюють належні стимули до підвищення ефективності роботи підрозділів за допомогою прибутку, що входить у структуру ринкових цін [6].