Управління постачальниками підприємства
Матеріально-технічне та продовольче забезпечення - це спосіб організації діяльності підприємства, що дозволяє об'єднати зусилля різних одиниць, які виготовляють та реалізовують товари і послуги, з метою оптимізації фінансових, матеріальних і трудових ресурсів, що використовує фірма для реалізації своїх економічних цілей. В процесі свого функціонування підприємству потрібен цілий комплекс матеріально-технічних засобів. Процес матеріально-технічного забезпечення виробництва направлений на своєчасне постачання на склади підприємства або відразу на робочі місця потрібних відповідно до бізнес-плану матеріально-технічних ресурсів. До складу матеріально-технічних ресурсів входять: сировина, матеріали, що комплектують вироби, технологічне устаткування і технологічне оснащення (пристрої, ріжучі та вимірювальні інструменти), нові транспортні засоби, навантажувально-розвантажувальне устаткування, обчислювальна техніка і інше устаткування, а також паливо, енергія, вода. Іншими словами, все, що поступає на підприємство у формі речей і у вигляді енергії, відноситься до елементів матеріально-технічного забезпечення виробництва.
В крупних фірмах, на підприємствах громадського харчування незалежно від виду власності створюються відділи постачання, на нашому підприємстві,так як воно є невеликим призначається працівник, відповідальний за організацію постачання. Відділ постачання, як правило, працює самостійно, виконуючи свої певні функції. При логістичному підході до роботи підприємства служба постачанементом мікрологістичної системи, що забезпечує проходження матеріального потоку в ланцюзі постачання - виробництво-збут.
Логістика - це планування, організація і контроль видів діяльності по переміщенню матеріального потоку від пункту закупівлі сировини до пункту кінцевого споживача. Забезпечення високого ступеня узгодженості дій по управлінню матеріальними потоками між службою постачання і службами виробництва і збуту є задачею логістичної організації підприємства в цілому.
Для забезпечення підприємства продовольчими продуктами необхідно вирішити наступні задачі:
що закупити;
скільки закупити;
у кого закупити;
на яких умовах закупити .
Крім того, необхідно :
укласти договір;
проконтролювати виконання договору;
організувати доставку;
організувати складування і зберігання .
На підприємствах громадського харчування повинен формуватися список потенційних постачальників, який постійно обновляється і доповнюється.
Складений перелік постачальників аналізується на підставі спеціальних критеріїв. Часто при виборі постачальників обмежуються ціною і якістю продукції, що поставляється, а також надійністю поставок.
Мета продовольчого забезпечення виробництва полягає:
у своєчасному забезпеченні всіх підрозділів підприємства необхідними видами матеріальних і технічних ресурсів у достатній кількості і певної якості;
• у сприянні покращанню використання ресурсів: скороченню виробничих циклів виготовлення продукції, скороченню обертання оборотних засобів, забезпечення ритмічності процесів;
• у постійному пошуку конкурентоспроможних постачальників конкретного виду ресурсу з мстою підвищення якості "входу" підприємства і спрямований на удосконалення матеріально-технічного забезпечення виробництва.
Для досягнення мети на підприємстві постійно повинен виконуватися певний комплекс робіт:
проведення маркетингових досліджень ринку постачальників по конкретних видах ресурсів. При виборі постачальника слід звертати увагу на наявність у постачальника ліцензії і достатнього досвіду роботи; конкурентоспроможність продукту, яким він забезпечує підприємство, доступність (оптимальність) цін; простота схеми і стабільність поставок;
нормування потреби в конкретних видах ресурсів;
планування матеріально-технічного забезпечення виробництва ресурсами;
організація доставки, зберігання і підготовки ресурсів до виробництва;
облік і контроль використання ресурсів, аналіз ефективності їх використання;
стимулювання покращання використання ресурсів .
Головним завданням підприємства з організації і управління постачанням продовольчими засобами є своєчасне, безперервне і комплексне забезпечення виробництва всіма необхідними ресурсами для здійснення виробничого процесу відповідно до затвердженої виробничої програми. При цьому сам процес забезпечення повинен відбуватися при мінімальних транспортно-складських витратах і найкращому використанні ресурсів на виробництві. Тому важливе значення має транзитна форма постачання підприємства, особливо коли доставка ресурсів здійснюється транспортом постачальника по кільцю (кільцевий завіз).