Сутність та поняття податкового менеджменту. Суб’єкти та об’єкти , мета податкового менеджменту
Здійснюючи податковий менеджмент, неможливо повністю уникнути ризиків, оскільки це складний, трудомісткий і багатостадійний процес, що вимагає системного підходу.
У держави виникають ризики недоотримання запланованих податкових доходів, а у підприємств - ризики втрати доходів у вигляді штрафних податкових санкцій в результаті ухвалення неефективних управлінських рішень і дій.
Податковий менеджмент - це наука, оскільки ухвалення податкового рішення вимагає знань концептуальних основ управління грошовими відносинами в суспільстві в цілому та на окремому підприємстві, а також розроблення науково обґрунтованих методів їх реалізації. Поряд з цим він передбачає врахування загальних закономірностей розвитку всього відтворювального процесу. Для здійснення успішного податкового менеджменту значна частина податкових рішень повинна бути орієнтована на високі результати у сфері оптимізації державних доходів, прибутків і витрат підприємств, державних доходів, чистого доходу суспільства і доходів платників податків. Нарешті, податковий менеджмент - це практична діяльність суб’єктів податкових відносин щодо управління податковими потоками за допомогою ринкових форм і методів із метою зміцнення фінансів та зростання доходів суб’єктів управління.
Застосування податкового менеджменту як особливого типу ринкового управління податковими відносинами можливе лише в межах наявності ринкового середовища.
Для суб’єктів податкового менеджменту ринкове середовище передбачає:
• формування цілей розвитку залежно від стану економіки, споживання і ринку;
• орієнтацію на попит споживачів та потреби ринку;
• господарсько-фінансову самостійність та відповідальність за ухвалення рішень;
• ефективність діяльності, пов’язаної з управління податками (забезпечення максимального результату при мінімальних податкових витратах).
Таким чином, податковий менеджмент в умовах функціонування держави і підприємств в ринковому середовищі слід розглядати з двох сторін: як процес ухвалення управлінського рішення та як систему управління.
Податковий менеджмент як процес ухвалення рішення.
Найчастіше всього у органів державної влади і на підприємствах виникають проблеми щодо організації руху податкових потоків та управлінням податковим процесом. Вони вимагають ухвалення відповідних податкових рішень. Управлінське рішення передбачає визначення мети, завдань та програми дій або їх коригування. При ухваленні рішень важливо враховувати зміну та реакцію зовнішнього середовища. Суб’єкти податкового менеджменту повинні пристосовуватися до зовнішнього для них середовища на основі зворотного зв’язку. Менеджерські рішення ухвалюються на основі оброблення і аналізу інформації. Разом з постановкою мети інформаційне забезпечення становить найважливіший етап технології податкового менеджменту як процесу ухвалення управлінського рішення.
Податковий менеджмент є послідовною сукупністю дій суб’єкта з метою отримання очікуваного результату.
Податковий менеджмент як система управління. Розглядаючи податковий менеджмент як систему управління, слід розуміти його як процес ухвалення управлінського рішення на основі системного підходу до взаємодії суб’єкта і об’єкта управління.
Взаємодія суб’єкта і об’єкта податкового менеджменту здійснюється шляхом постановки стратегічних і тактичних цілей. Це центральна ланка системи управління, яка обумовлює вибір податкових форм, методів та інструментів менеджменту. Ефективність податкового менеджменту визначається перш за все досягненням управлінських цілей. З урахуванням вказаного можна схематично побудувати взаємозв’язки елементів податкового менеджменту як системи управління податковими потоками (податковими доходами і витратами).
Мета податкового менеджменту визначається його суб’єктом з огляду на конкретні умови його функціонування і зовнішнього середовища, а також якісного стану податкового процесу. Основною метою податкового менеджменту є:
• отримання оподатковуваного прибутку (слід розрізняти фінансовий прибуток та податковий);
• забезпечення фінансової стійкості і прибутковості на основі застосування ефективних податкових форм, методів і інструментів управління та ефективного вкладення (витрачання) податкових доходів та прибутку.