Сутність та поняття податкового менеджменту. Суб’єкти та об’єкти , мета податкового менеджменту
До того ж найважливіше значення має стратегічна мета, яка передбачає загальний напрям, способи формування та використання податкових доходів (прибутку). В межах стратегії суб’єкта податкового менеджменту здійснюється вибір адекватних тактичних цілей та завдань, податкових методів, інструментів та прийомів впливу на економіку, фінанси, податкові потоки відповідного рівня. Постановка нової мети означає розроблення нової стратегії і тактики з наступним їх коригуванням.
Мета повинна бути виражена певними показниками (сума податкових доходів і витрат, податкового прибутку, абсолютні і відносні показники ефективності, зокрема, економічне зростання, рівень податкового тягаря тощо). Це стосується стратегічних, тактичних цілей і завдань, для реалізації яких обираються стратегічні і тактичні податкові форми, методи, інструменти та прийоми податкового менеджменту (діагностика податкової
діяльності, використання елементів оподаткування конкретними податками, податкове регулювання і контроль, податкове планування, оцінка податкових ризиків та ефективності податкових доходів, витрат тощо). Найважливішим способом управління є податкове бюджетування, яке передбачає збалансування податкових доходів і витрат. Тому відмінною рисою податкового менеджменту є багатоваріантність, комбінація стандартних підходів з індивідуальними рішеннями, що враховують конкретну ситуацію.
Розглядаючи суть податкового менеджменту не можна залишити без уваги його функції. Оскільки податковий менеджмент є системою управління, слід виокремлювати функції суб’єкта і об’єкта цієї системи. До функцій суб’єкта податкового менеджменту належать загальні традиційні функції управління з урахуванням податкової специфіки: організацію податкового процесу, податкове планування (прогнозування), податкове регулювання і мотивацію, податковий контроль. Функціями об’єкта податкового менеджменту слугують функції податків: сукупного еквівалента цінності суспільних благ, фіскальна, регулююча і контрольна. Функції об’єкта передбачають потенційну можливість реалізації об’єктивної суті податків, а функції суб’єкта податкового менеджменту пов’язані з діяльністю щодо реалізації функцій об’єкта на практиці.
Завдання податкового менеджменту містять:
• забезпечення податковими доходними джерелами діяльності суб’єкта управління;
• ефективне використання податкових доходів і податкового прибутку;
• оптимізацію вхідних і вихідних податкових потоків;
• забезпечення зростання податкового прибутку (різниці між податковими доходами і податковими витратами) за допустимого рівня податкових ризиків;
• мінімізацію податкових ризиків при очікуваному обсягу податкового прибутку;
• досягнення фінансової стійкості і платоспроможності суб’єкта управління;
• впровадження в практику управління системи податкового планування і бюджетування;
• підвищення ефективності заходів податкового регулювання і податкового контролю тощо.
Результатом вирішення цих завдань слугує забезпечення податкової рівноваги і збалансованості податкових потоків, тобто належне виконання податковим менеджментом всіх своїх функцій.
Як будь-яка організаційна структура податковий менеджмент базується на певних організаційних принципах серед яких можна виокремити такі:
• взаємозв’язок із загальною системою управління економікою і фінансами;
• комплексний і стратегічний характер прийнятих управлінських податкових рішень;
• динамізм податкового управління;
• багатоваріантність підходів і управлінських рішень;
• врахування фактора ризику при ухваленні рішень.
Наведені принципи є мінімальними загальними вимогами до побудови раціональної системи податкового менеджменту на макро- і мікрорівнях.