Сутність ризику на підприємстві
ризик загроза управління
Ризик - це потенційна загроза втрати частини своїх ресурсів, недоотримання доходів або появи додаткових витрат чи можливість здобуття значної вигоди (доходу) в результаті здійснення підприємницької діяльності в умовах невизначеності.
До того ж, за змістом поняття слід додати, що це не лише ймовірність появи неочікуваної події, а і ймовірність настання негативного результату. Слід зазначити, що Міністерство економіки України характеризує сьогоденну ситуацію в країні як таку, що високотехнологічні галузі, які є основними для інноваційного розвитку, являються малопривабливими для інвестування. За допомогою методів системи ризик-менеджменту та її інструментарію стала можливою мінімізація ризиків.
Ризик-менеджмент слід застосовувати інтегровано з загальним управлінням компанією, оскільки управління ризиками повинне охоплювати внутрішні і зовнішні ризики, які впливають на діяльність організації. Тому, сам процес управління ними, потребує комплексного підходу.
Методологічною основою для систематизації наукових розробок та досліджень категорій «ризик» та «ризик підприємницької діяльності» стали теоретико-методологічні основи методів систематизації, зіставлення, аналізу та елімінування. На основі проведеного аналізу наукових досліджень, напрацювань у сфері ризикології було зазначено, що категорія «ризик» має достатньо давню етимологію, але найактивніше різні аспекти ризику почали вивчати наприкінці XIX - на поч. XX ст.
Нині ще немає однозначного визначення категорії «ризик», не заважаючи на те, що категорія «ризик» зустрічається в багатьох гуманітарних та природничих науках, при цьому кожна з них має власні цілі та методи дослідження ризику. Це пояснюється, зокрема, багатосторонністю цього явища, практично повним ігноруванням його нашим господарським законодавством в реальній економічній практиці і управлінській діяльності. Крім того, ризик - це складне явище, що має безліч незбіжних, а іноді протилежних реальних основ.
На мій погляд, термін «управління ризиками» можна трактувати у вузькому і широкому сенсі. У широкому розумінні управління ризиком включає аналіз, оцінку і мінімізацію ризиків, тобто увесь спектр практичної діяльності щодо передбачення, ідентифікації, оцінювання і зниженню ризиків,
забезпечення умов успішного функціонування будь-якого економічного суб'єкта в умовах ризику. В такому трактуванні поняття «управління ризиками» відповідає поняттю «ризик-менеджмент». У вузькому сенсі «управління ризиками» - це лише застосування методів мінімізації (зниження) ризиків, процес розробки і реалізації програми зменшення будь-яких збитків та їх наслідків. В такому трактуванні - це лише одна із функцій ризик-менеджменту.
На основі систематизації поглядів вітчизняних і зарубіжних учених і фахівців, автором сформовано власний підхід до розуміння поняття «управління ризиками». Управління ризиками можна розглядати:
з наукової точки зору. Управління ризиками - це система теорій, ідей, знань щодо аналізу, оцінки, управління ризиками і соціально-ризиковими відносинами, закономірностей розвитку ризикової ситуації, практики їх застосування. Ризик-менеджмент є міждисциплінарною наукою, яка опирається на результати досліджень в багатьох галузях наукових знань. Теоретичною і методологічною основою управління ризиками є загальне і функціональне управління організацією, економічні знання на макро-, мезо-, мікро- і нанорівні, соціологія, психологія, філософія та ін.
Управління ризиками як наука володіє власним набором термінів, класифікаціями, єдиним підходом до аналізу різних ризиків з функціональної точки зору ризик-менеджмент є системою. Управління ризиками як система складається з взаємозв'язаних компонентів, кожен з яких робить свій внесок у характеристику цілого. Ризик-це діяльність, повязана з подоланням невизначеності в ситуації неминучого вибору, у процесі якого є можливість кількісно і якісно визначити імовірність досягнення передбачуваного результату, невдачі і відхилення від мети. Ризик можна розуміти: як стан і як дію. Як стан - це нестабільність, невизначеність, невпевненість у майбутньому. Ризик як дія - це поведінка субєкта в умовах нестабільності. Ми можемо приймати рішення, що зменшують ризик, але повністю виключити економічний ризик неможливо. Отже, економічна діяльність в умовах ринку без ризику неможлива. При цьому стоїть основне завдання керувати ризиком, зведення його до мінімуму.
Важливим етапом дослідження і вивчення ризику є розробка методик, розробка механізму контролю та керування економічним ризиком. Ці дослідження базуються на принципах системного аналізу. Системний аналіз - це методологія дослідження об’єктів з метою визначення найбільш ефективних методів керування ними. Елементами ризику є: об’єкт, суб’єкт, джерело. Об’єктом ризику називають економічну систему, оцінити ефективність та умови функціонування котрої на перспективу у вичерпній повноті та з необхідною точністю неможливо.