Сутність і структура механізму адаптації підприємства до ризику
Соціально-психологічні повинні включати у себе рівень адаптації суб’єкта, який приймає рішення, до ризику.
Організаційно-економічні елементи повинні включати фактори ризику. Поєднання цих елементів і адаптація до ризику повинні ґрунтуватись на методах аналізу, який складається з таких етапів.
. Отримання та обробка інформації про зовнішнє та внутрішнє середовище підприємства.
. Аналіз чинників, які впливають на ситуацію ризику.
. Оцінка ризику (визначення його рівня).
. Моделювання ризиків (можливість функціонування структури механізму адаптації ї зміни цієї структури у часі).
. Прийняття управлінського рішення.
. Діяння на ризик (визначення методів обмеження ризику).
. Контролювання ризику (постійне спостереження за ситуацією ризику).
Аналіз ризиків повинний виконується за такими напрямками: якісний і кількісний аналіз, моделювання ситуації ризику.
Якісний аналіз припускає: виявлення джерел і причин ризику, ідентифікацію всіх можливих ризиків. Результати якісного аналізу є важливою вихідною інформацією для здійснення кількісного аналізу.
Кількісний аналіз припускає чисельне визначення окремих ризиків і загального ризику підприємства, установлення потенційних зон ризику.
Моделювання ризику зводиться до можливості формалізації елементів системи управління ризиком, а також їхнім змінам у часі. За результатами моделювання відбувається виявлення практичних вигод і можливих негативних наслідків, що можуть наступити при реалізації стримуючого ризик рішення.
У результаті одержання інформації, аналізу ризику формується картина можливих ризикових подій, імовірність їхнього настання і наслідків. Після порівняння отриманих значень ризиків із гранично припустимими розробляється управлінське рішення щодо діяння на ризик.
Завершальним і узагальнюючим етапом повинний стати етап постійного контролю всього процесу управління ризиками. Такий контроль повинний здійснюватися у таких напрямках:
якість одержуваної інформації;
правильність ідентифікації й оцінки ризиків;
імовірність настання позитивних чи негативних наслідків ризику;
правильність прийняття управлінського рішення.
Таким чином, в межах розробки механізму адаптації до ризику треба ураховувати ту особливість, що комерційна діяльність є ризиковою. Тому з такої точку зору механізм адаптації повинен відповідати таким вимогам:
підвищувати адаптаційні можливості підприємства;
попереджати виникнення ризиків між підприємством і навколишнім середовищем;
нівелювати негативні діяння внутрішніх та зовнішніх ризиків.
Система елементів управління механізму адаптації до ризику повинна ґрунтуватися на взаємозв'язку і взаємозалежності цих елементів, ураховуючи специфіку підприємства. Такий підхід дасть можливість у процесі господарської діяльності здійснювати постійний моніторинг, аналіз і контроль за ризиками. Обов'язковою умовою перерахованих елементів є відповідна адаптація й алгоритм взаємозв'язків стосовно комерційної сфери.