Антикризове управління в регіоні
Перехід від планової до ринкової економіки поставив у складне економічне та фінансове становище багато підприємств і комерційні організації різних організаційно-правових форм. Маються на увазі як створені на основі роздержавлення акціонерні товариства, так і численні підприємницькі структури.
На вирішення саме цих завдань повинна бути націлена система заходів, що іменується за кордоном "кризовий менеджмент" (криза управління), а у вітчизняній літературі - "антикризове управління".
Останнім часом у зв'язку з загострилися фінансовою кризою цілих регіонів під таким управлінням розуміють або управління в умовах уже настав кризи, або управління, направлене на виведення регіону з цього стану.
Під "антикризовим управлінням" розуміється таке управління, яке націлене на виведення регіону з виниклої кризової ситуації (тобто управління в умовах кризи), а також на запобігання прояву кризової ситуації.
Розгляд антикризового управління в стратегічному плані також не вважається доцільним, оскільки стратегічне планування основною своєю метою ставить розробку плану розвитку регіону на довгостроковий проміжок часу (зазвичай два-три роки), в той час як антикризове управління покликане виводити (або запобігати) регіон з вже сформованою кризової ситуації. У даному випадку необхідно не стратегічне планування, а оперативне, яке вимальовує варіант розвитку регіону на невеликий проміжок часу (12-18 місяців). Антикризової менеджмент проявляється у випадку виявлення кризової ситуації в ході реалізації стратегічного плану розвитку компанії і носить характер оперативного "хірургічно - економічної" втручання, з метою запобігання подальшого погіршення у діяльності регіону. У разі позитивного результату антикризового управління (регіон вирівнюється з точки зору фінансового стану, поліпшується платіжний баланс, та ін.), Регіон може продовжувати реалізацію стратегічного плану розвитку, скоригованого на появу можливих кризових ситуацій.
Отже, антикризове управління - це:
Діагностика причин виникнення кризових ситуацій в економіці та фінансах регіону;
Комплексний аналіз фінансово-економічного стану регіону для встановлення методів його фінансового оздоровлення;
Бізнес-планування фінансового оздоровлення регіону;
Вироблення процедур антикризового управління та контроль над їх проведенням.
Проблема антикризового управління неспроможним регіоном випливає із самої природи проводяться в Росії економічних реформ.
Розвиток антикризового управління як комплексу заходів, спрямованих на фінансове оздоровлення економіки, йде корінням в далеке минуле. Він завжди був пов'язаний з неспроможністю, призначенням адміністрації, конкурсним виробництвом.
І в правовому, і у виконавчому відношенні важливо було відобразити ці зв'язки в законодавстві і реалізувати в найбільш прийнятному для суспільства вигляді. Неспроможність визначалася за сукупністю ознак, "по яких укласти можна, що борги його невідплатні".
Основною формою вирішення подібних питань був суд, який "на підставі всіх представлених відомостей і вказівок знаходив (знайдено буде), що майно боржника недостатньо для повного задоволення всіх пред'явлених і неналежних сумніву боргів, то суд вирішує про визнання боржника неспроможним".
Неспроможність визнавалася поняттям цивільного права, яке могло переходити в іншу складову - банкрутство (Банкрутське діяння). Банкрутство ще в недалекому минулому відносилося до кримінально-правових понять. Питання причинного зв'язку, винності, співучасті і замаху - словом, всі проблеми загальної частини кримінального права отримували нове і оригінальне освітлення в застосуванні до банкрутства. Своєрідний у банкрутстві та порядок порушення кримінальної слідства, і форма передачі (перекази) суду.