Види документації
· Довідка
- це документ, який засвідчує факти біографії або діяльності особи чи установи, надається на їх вимогу до іншої установи.
За змістом довідки поділяються на особисті (стосуються окремих осіб) та службові (щодо установи в цілому).
Найчастіше довідки оформляються на бланках установи, в них від руки заповнюють тільки індивідуальні відомості.
· Пояснювальна записка
Цей термін використовується для назви двох документів:
1) вступна частина іншого документа (плану, програми, проекту тощо), обґрунтовуються мета його створення, структура, зміст, термін дії, функціональне призначення, актуальність і новизна;
2) документ особистого характеру, в якому пояснюються певні дії особи (найчастіше - порушення дисципліни, невиконання роботи).
Пояснювальна записка пишеться працівником на вимогу адміністрації, в деяких випадках - з ініціативи підлеглого.
· Лист
- це найпоширеніший вид документації, один із способів обміну інформацією.
Службові листи належать до основних засобів встановлення офіційних, службових контактів між підприємствами, організаціями, установами, фірмами та закладами. За функціональними ознаками службові листи поділяють на такі, що потребують
відповіді й такі, що її не потребують
.
До листів, що потребують відповіді, належать: листи-прохання, листи-звернення, листи-пропозиції, листи-запити, листи-вимоги.
До листів, що не потребують відповіді, належать: листи-попередження, листи-нагадування, листи-підтвердження, листи-відмови, супровідні листи, гарантійні листи, листи-розпорядження, листи-повідомлення.
За кількістю адресатів розрізняють звичайні, циркулярні й колективні листи
. Звичайний лист надсилають на адресу однієї інстанції, циркулярний лист - цілій низці установ, колективний лист - на одну адресу, але пишуть його від імені керівників кількох установ.
Службові листи пишуть чи друкують на бланку або чистому аркуші паперу.
· Рецензія
- це критичний відгук на художній, науковий або інший твір, що містить зауваження, пропозиції тощо.
Мета рецензії - рекомендація твору до друку, захисту.
· Наукова робота
- це письмовий виклад власних результатів наукового дослідження, який ґрунтується на критичному огляді бібліографічних джерел.
Обліково-фінансові документи
Це такі документи: акт, доручення, розписка, список, таблиця, накладна.
· Акт
- це документ, який містить рішення щодо законів, указів, постанов і складається на підтвердження фактів, подій, вчинків, пов’язаних з діяльністю установ та окремих осіб. Як правило, це документація постійнодіючих експертних комісій, спеціально уповноважених осіб або представників перевіряючих організацій
Акт складається кількома особами з метою об’єктивного фіксування подій, фактів або певної ситуації. Виклад і форма тексту актів регламентовані. Текст акта має дві частини:
· вступну (вказуються підстави для складання акта, перелічуються особи, що склали акт, а також присутні при його складанні);
· констатуючу (викладаються мета та завдання акта, характер проведеної роботи, перелічуються виявлені факти, даються висновки).
У кінці акта (перед підписами) повідомляється кількість примірників і вказується місце їх зберігання.
· Доручення
- це документ, яким організація чи окрема особа надає іншій особі право на певну діяльність або отримання матеріальних цінностей від її імені.
Залежно від суб’єкта дії доручення поділяються на:
· особисті (особа доручає особі)
· офіційні (установа доручає особі чи установі).
Особисте доручення юридично правомірне лише у тому випадку, коли підпис особи, що склала доручення, завірив керівник установи печаткою і своїм підписом.
· Розписка