Діагностика фінансово-господарського стану підприємства
Можливі поєднання цих критеріїв утворюють матрицю, приведену на рис. 3.
Рисунок 3 - Матриця БКГ «зростання-частка ринку»
Стосовно осі «темп росту ринку» базова лінія, що розділяє ринки із високими і низькими темпами, відповідає темпу росту валового національного продукту або середньозваженому значенню темпів росту різних сегментів, в яких діє фірма. Для осі «відносна частка ринку» лінію розділу зазвичай проводять через крапку 1 або 1,5.
Кожен квадрант матриці описує різну ситуацію, що вимагає специфічної маркетингової стратегії і обсягів фінансування.
«Дійні корови» (повільне зростання / висока частка): продукти, що зазвичай приносять більші коштів, ніж потрібно на підтримку їх ринкової позиції. З огляду на це, вони становляться джерелом коштів для диверсифікаційних програм та розвитку підприємства на інших ринках. Пріоритетна стратегія - «збирання врожаю». «Собаки» (повільне зростання / невисока частка): продукти, що мають найнесприятливішу позицію на цільовому ринку. Конкурентна ситуація на таких ринках в основному стабілізувалася. Тому збільшення частки ринку вимагає значних фінансових витрат при малих шансах на успіх. Пріоритетною стратегією є зниження обсягів фінансування з метою забезпечення, принаймні, беззбитковості виробництва. «Важкі діти» (швидке зростання / мала частка): товари цієї групи вимагають значних коштів на підтримку зростання. Якщо не надати цим товарам фінансової підтримки, вони еволюціонуватимуть до «собак». Тому тут існує альтернатива: збільшити частку ринку або деінвестувати кошти. «Зірки» (швидке зростання / висока частка): це товари - лідери на ринку, що знаходяться у фазі зростання. Вони приносять значні прибутки за рахунок високої рентабельності, яка має місце при високій частці ринку. Проте підтримка зростання і розширення попиту вимагають значного фінансування. В даному випадку фінансування однозначно доцільно із-за сприятливих перспектив позиціонування продукту на ринку. По мірі переходу продукт-ринку у фазу зрілості ці продукти переміщаються в категорію «дійних корів».
Факторний аналіз рентабельності підприємства є одним з методів оперативної діагностики. При аналізі коефіцієнтів рентабельності найбільш широкого поширення набула факторна модель фірми «DuPont» [19]. Призначення моделі - визначити фактори, що впливають на ефективність роботи підприємства і оцінити цей вплив. Оскільки існує безліч показників рентабельності, аналітиками цієї фірми обраний один, на їх думку, найбільш значущий - рентабельність власного капіталу.
Для проведення аналізу необхідно змоделювати факторну модель коефіцієнта рентабельності власного капіталу.
Схематичне представлення моделі фірми «DuPont» представлене на рис. 4.
Рисунок 4 - Модифікована схема факторного аналізу рентабельності власного капіталу
У основу приведеної схеми аналізу закладена наступна детермінована модель
де - рентабельність власного капіталу;
- чиста рентабельність продажів;
- ресурсовіддача;
- коефіцієнт фінансової залежності.