Безпека життєдіяльності
У приміщеннях, де працюють інженерно-технічні працівники, що здійснюють лабораторний, аналітичний або вимірювальний контроль, рівень шуму не повинен перевищувати 60 дба.
На робочих місцях у приміщеннях для розміщення гучних агрегатів обчислювальних машин (АЦПУ, принтери й т.п.) рівень шуму не повинен перевищувати 75 дба.
Знизити рівень шуму в приміщеннях із ВДТ і ПЕВМ можна використанням звуковбирних матеріалів з максимальними коефіцієнтами звукопоглинання в області частот 63 - 8000 Гц. Додатковим звукопоглащениєм служать однотонні занавеси із щільної тканини.
При виконанні робіт із ВДТ і ПЕВМ у виробничих приміщеннях рівень вібрації не повинен перевищувати припустимих значень згідно "Санітарним нормам вібрації робочих місць" (категорія 3, тип «в»)
Розрахунок висвітлення на ділянці
Висвітлення виконує корисну загально-фізіологічну функцію, що сприяє появі сприятливого психічного стану людей. З поліпшенням висвітлення підвищується працездатність, якість роботи, знижується стомлюваність, імовірність помилок, травматизму, аварійності. Недостатнє висвітлення веде до перенапруги очей, до загального стомлення людини. У результаті знижується увага, погіршується координація рухів, що може привести при конкретній фізичній роботі до нещасного випадку. Крім того, робота при низької освітленості сприяє розвитку короткозорості й інших захворювань, а також розладу нервової системи. Підвищена освітленість теж несприятливо впливає на загальне самопочуття людини і його зір, зокрема, викликаючи, насамперед сліпучий ефект. Висвітлення, що задовольняє гігієнічним й економічним вимогам, називається раціональним. До цих вимог ставляться: достатня освітленість, рівномірність, відсутність сліпимости, сприятливий спектральний склад, економічність.
Для висвітлення виробничих приміщень використають природне світло й світло від джерел штучного висвітлення.
Природне висвітлення
Джерелом природного висвітлення (денного світла) є сонячна радіація, тобто потік променистої енергії сонця, що доходить до земної поверхні у вигляді прямого або розсіяного світла. Природне висвітлення є найбільш гігієнічним. Якщо за умовами роботи його виявляється недостатньо, то використають спільне висвітлення.
Природна освітленість міняється в широкому діапазоні:
у безмісячну ніч - 0,00050 лк;
при повні - до 0,2 лк;
при прямому світлі солнца-до 100000 лк.
Штучне висвітлення
Штучне висвітлення передбачається в приміщеннях, у яких недостатньо природного висвітлення, або для висвітлення приміщень у годинники доби, коли природне висвітлення відсутнє.
Штучне висвітлення може бути загальним або комбінованим (до загального висвітлення додають місцеве). Використання тільки місцевого висвітлення неприпустимо, тому що різкий контраст між яскраво освітленими й неосвітленими місцями стомлює очі, сповільнює процес працездатності й може послужити причиною нещасних випадків й аварій. У сучасних будинках застосовую одночасно природне й штучне висвітлення (спільне висвітлення). Важливо, що б обоє висвітлення гармоніювали між собою. Для штучного висвітлення, у цьому випадку, доцільно використати люмінесцентні лампи. У цьому випадку використаємо розрахунок висвітлення методом коефіцієнта використання світлового потоку.
Світловий потік розрахуємо по формулі (3.1):
, (3.1)
де Еmin - номінальна освітленість 500 лк;- площа приміщення S = 60м2;- коефіцієнт мінімального висвітлення 1,1;
Кз - коефіцієнт запасу 1,5;
η - коефіцієнт світлового потоку 0,41;- кількість ламп 20 шт.