Джерела, шляхи та методи отримання фактичних даних для здійснення діагностування об’єкта
Будь-яка діагностика передбачає збір загальних відомостей про підприємство. У ході діагностування аналітикові доводиться мати справу як із досить великими за обсягом інформаційними масивами, так і з обмеженою, неповною інформацією.
Джерелами інформації може бути: інформація, яка офіційно публікується; довідники фірм; інформація, що публікується самими фірмами; інформація про фірми, що надається на замовлення урядових організацій; досьє на фірми, що формуються в міжнародних економічних організаціях в рамках ООН чи ЄЕС.
Джерела вихідних даних для діагностики на підприємстві: паспорт підприємства; виробнича структура підприємства; штатний розклад; організаційна структура управління; плани підприємства та звіти про виробничо-господарську діяльність; накази, розпорядження по підприємству; науково-технічна документація; правові акти; стандарти; положення; норми та нормативи, що регламентують певну діяльність або відносини; матеріали документальних ревізій - як внутрішніх, так і зовнішніх.
Джерела інформації про діяльність підприємства можна зобразити на схемі (рис. 1.1.)
Рис. 1.1. Різновиди джерел інформації про діяльність підприємства
За вітчизняним досвідом в діагностиці соціально-економічної системи виділяють такі напрямки:
вивчення соціально-економічної системи як об'єкта діагностики;
побудова та дослідження відповідних моделей соціально-економічної системи;
дослідження діагностичних систем та їх взаємозв'язок з об'єктами діагностики.
Перший напрямок передбачає вирішення таких завдань: вивчення умов функціонування та стану виробничих соціально-економічних систем; вивчення елементів систем та зв'язків між ними; вивчення можливих станів системи; аналіз можливостей проведення дослідження ознак, що характеризують стан системи; збір та обробка статистичних даних, що дозволяють визначити імовірність станів системи; збір експериментальних даних про витрати, пов'язані з дослідженнями виробничих соціально-економічних систем.
Другий напрямок передбачає вирішення таких завдань: розробка методів діагностування кризи та причини її виникнення; формування правил побудови моделей, що дозволяють визначити кризовий стан системи.
Третій напрямок передбачає вирішення таких проблем: аналіз наявних діагностичних систем; виявлення принципів побудови діагностичних систем; розробка методів аналізу та застосування діагностичних систем; оцінка оптимальних способів діагностики; вибір критеріїв інформативності базових показників.
Під методом діагностики розуміють спосіб отримання та аналізу необхідної інформації. У діагностиці можуть використовувати такі способи отримання інформації:
особисті спостереження;
опитування виконавців;
вивчення документів;
анкетування;
фотографії робочого дня тощо.
Вибір способів отримання інформації визначається метою, об'єктом діагностики і конкретними умовами господарювання підприємства. Найбільший ефект дає поєднання декількох способів отримання інформації.
Існує декілька методичних підходів до проведення діагностики діяльності підприємства, що базуються на структуруванні, виявленні головної ланки, встановленні причинно-наслідкових зв'язків та взаємозалежностей, узагальненні отриманих результатів. Методика проведення діагностики діяльності підприємства охоплює сукупність конкретних методів (прийомів).
Експертний метод (експертні оцінки) застосовуються у випадках, коли вирішення поставленого завдання параметричними методами неможливе. Експертний метод має багато різновидів. Наприклад, метод мозкового штурму базується на включенні експертів в активний творчий процес. Завдання вирішуються шляхом інтенсифікації процесу генерування ідей і підвищення «концентрації» оригінальних ідей в загальній їх кількості. Як правило, експертне опитування проводиться серед співробітників, спеціалістів, керівників. Але більше значення може мати інформація, що отримана із зовнішніх щодо певного підприємства джерел (конкуренти, суміжники, постачальники, споживачі тощо). Експертні оцінки широко застосовуються у практиці діагностування, оскільки вони дозволяють отримати відносно надійну, а іноді і єдино можливу інформацію. Під час використання експертного методу фактично реалізуються підходи логічного моделювання. Цей метод базується на експертних оцінках і застосуванні ЕОМ.
Морфологічний метод належить до перспективних методів. Він дозволяє систематизувати отриманий набір альтернативних рішень, вибрати з них найбільш ефективні за економічними критеріями.
Рейтинговий метод базується на зрівнянні між собою та розташуванні в певному порядку (ранжуванні) окремих показників або об'єктів діагностування.
Фактографічний метод базується на вивченні всіх опублікованих, зафіксованих фактів, що характеризують об'єкт діагностики.
Моніторинг є постійним, систематизованим, детальним поточним спостереженням за діяльністю підприємства.