Метод системи переважаючих чисел
Вибіркові ряди переважних чисел повинні застосовуватися, коли зменшення числа градацій створює додатковий ефект в порівнянні з використанням повних рядів. При цьому перевагу слід віддавати рядам, приведеним в довідковому застосуванні 2 ДСТУ 8032-84.
З вибіркових рядів з однаковим знаменником перевагу слід віддавати ряду, що містить одиницю або число, єдиною значущою цифрою якого є одиниця (наприклад, 0,01; 0,1; 10; 100 і так далі).
Допускається використовувати похідні переважні ряди чисел, які встановлюються для випадків, коли із-за природних закономірностей не можуть бути застосовані геометричні ряди, регламентовані ДСТУ 8032 - 84 (розділи 1-6). Похідні ряди отримують шляхом простого перетворення основних і додаткових рядів переважних чисел і відповідно поділяють на основні і додаткові.
Спадаючі ряди позитивних переважних чисел отримують на основі спадної геометричної прогресії і-й член якої рівний qt = 1/eі=
Позначення спадаючого ряду позитивних переважних чисел отримують додаванням до позначення кожного основного і додаткового ряду переважних чисел знаку «¯», наприклад: ¯R5, ¯R 10 ( . 1,25), ¯R20 (45 .), ¯R40 (300 . 75).
Комплементарні, арифметичні і спеціальні переважні ряди чисел в підручнику не розглядаються. З ними можна ознайомитися в ДСТУ 8032 - 84.
Похідні ряди застосовуються тоді, коли жоден з основних рядів не задовольняє вимогам, що пред'являються, і коли встановлюються градації числових характеристик, залежних від параметрів і розмірів, утворених на базі основних рядів.
Введення єдиного порядку при переході від одних числових значень параметрів до інших у всіх галузях промисловості зменшує кількість типорозмірів, що призводить до економнішого розкрою початкових матеріалів, дозволяє погоджувати і пов'язати між собою різні види виробів, матеріалів, напівфабрикатів, транспортних засобів, виробничого устаткування (по потужності, габаритам і тому подібне).
Якщо, наприклад, на якомусь заводі передбачається випускати сім типорозмірів двигунів (мінімальна потужність першого типорозміру 10 кВт), то по нормальному ряду чисел із знаменником прогресії параметричний ряд включатиме двигуни наступних потужностей: 10, 16, 25, 40, 63, 100 і 160 кВт.
Встановлені ДСТУ 8032 - 84 переважні числа і ряди переважних чисел в більшій мірі забезпечують уніфікацію значень параметрів технічних об'єктів і регламентацію найбільш раціонального числа типорозмірів конкретних видів продукції.
У машинобудуванні і приладобудуванні переважні числа, прийняті за основу при призначенні класів точності, розмірів, кутів, радіусів, канавок, уступів, лінійних розмірів, скорочують номенклатуру ріжучого і вимірювального інструменту, кулачків для автоматів, штампів, прес-форм, пристосувань. Це сприяє зростанню рівня взаємозамінності, підвищенню серійності, технічного рівня і якості продукції, що випускається, розширенню об'ємів її виробництва, поліпшенню організації інструментального господарства на підприємствах (об'єднаннях). В результаті значного знижується собівартість виробів. У масштабі всієї промисловості може бути отримана вельми вагома економія.