Порядок впровадження стандартів, нагляд за їх дотриманням
Для ЕСТД також є актуальним подальше вдосконалення правил внесення змін в КД і ТД. Вимагає стандартизації і такий об'єкт, як забезпечення ТД єдиними правилами її оформлення для директивних технологій на вироби машинобудування і приладобудування. Необхідний, крім того, розвиток стандартизації в області технічної діагностики.
Як видно з рис. 3.4, стандарти СРПП (ГОСТ 15.004) встановлені для основних стадій життєвого циклу продукції (НДР, ДКР, виробництво, експлуатація, капітальний ремонт, утилізація). Природно, що об'єктивно існують і можуть бути стандартизовані такі стадії життєвого циклу продукції, як звернення і реалізація. «Зсув» стандартів СРПП управо дозволив останніми роками визначити підходи для стандартизації в рамках утилізації продукції. В той же час заслуговує особливої уваги зсув СРПП вліво, тобто в ті тимчасові сфери, коли планується (програмується) розвиток яких-небудь сфер і галузей економіки на державному рівні.
Зокрема, Законами України «Про стандартизацію» і «Про забезпечення єдності вимірювань» (ст. 15 і 26) визначено, що при розробці федеральних і інших державних програм, що фінансуються повністю або частково із засобів республіканського бюджету, зокрема програм створення і розвитку виробництва оборонної продукції, повинні бути передбачені відповідно розділ нормативного забезпечення якості продукції (робіт, послуг) і розділ метрологічного забезпечення.
Відповідно до Закону України «Про постачання продукції для державних потреб» (ст. 1 і 3) до державних потреб віднесена потреба України в продукції, необхідній для вирішення загальнонаціональних проблем, реалізації соціально-економічних, оборонних, науково-технічних, природоохоронних і інших цільових програм, а також інших завдань. Продукція, яка створюється для державних потреб, повинна відповідати обов'язковим вимогам державних стандартів і особливим умовам, встановленим в державних контрактах.
Суть нормативного і метрологічного забезпечення програм і проектів полягає в своєчасному створенні і дотриманні в процесі їх реалізації системно пов'язаного комплексу стандартів і еталонів України, міждержавних, міжнародних (регіональних) стандартів, норм і правил, а також засобів і методів вимірювань, випробувань і контролю, що встановлюють і забезпечують достовірність реалізації вказаних програм і проектів по перевірці вимог безпеки і показників якості продукції, робіт (процесів) і послуг, захист має рацію і законних інтересів громадян і економіки країни від негативних наслідків недостовірних результатів вимірювань.
Нормативи і еталони одиниць, засновані на прогнозі розвитку науково-технічного потенціалу країни, - необхідні елементи будь-якої програми, науково-технічної і соціально-економічної політики держави в цілому. Саме науково-технічне і організаційно-методичне нормування, закріплене в документах і забезпечене необхідними засобами і методами вимірювань, у поєднанні з правилами об'єктивного контролю і оцінки дає державі надійний технічний важіль управління економікою, а споживачеві і виробникові - основу для взаємодії. Крім того, стандарти, засоби забезпечення єдності вимірювань і процедури сертифікації продукції, процесів і послуг є ефективними інструментами усунення технічних бар'єрів і в той же час захищають внутрішній ринок, вітчизняного товаровиробника і споживача від неякісної продукції іноземних фірм.
Для того, щоб роботи, що проводяться Держстандартом України, дали максимальний ефект, передбачені наступні основні заходи:
· створення типового техніко-економічного обгрунтування робіт по формуванню, реалізації і експертизі нормативного і метрологічного забезпечення цільових програм і проектів, а також типового порядку оплати по їх проведенню;
· формування комплексної групи (Реєстру) експертів Держстандарту України із залученням фахівців академічних інститутів і науково-дослідних організацій;
нормативне і інформаційно-технологічне забезпечення функціонування
· Реєстру експертів;
· нормативно-методичне забезпечення і організація робіт по регіональних цільових програмах;
· вивчення проблеми по програмах створення оборонної продукції;
· методологічне підкріплення проблеми результатами фундаментальних досліджень РАН в області системного моделювання;
· взаємозв’язок робіт експертної спрямованості, що проводяться Держстандартом, з діяльністю Експертної ради при Уряді України, Міністерстві економіки, Гкнті ВАК.