Вплив рівня розвитку організаційної культури на систему діагностування
Рівень розвитку організаційної культури має значний вплив на систему діагностування.
Організаційна культура багатьох вітчизняних промислових підприємств була сформована за радянських часів, коли вони належали державі і працювали в умовах централізованої економіки.
Це призвело до того, що пересічні робітники і службовці основних виробничих підрозділів до теперішнього часу не орієнтовані на досягнення цілей перебудованої компанії. Цінності, життєві орієнтири та уявлення про завдання підприємства у більшості співробітників лишилися без змін, тому їхня поведінка не завжди відповідає інтересам компанії.
З іншого боку, менеджери нового покоління, що прийшли в компанію вже після початку ринкових перетворень, приватизації тощо, привносять у культуру нові цінності і принципи ведення бізнесу. Причому не всі висловлювані ними нові ініціативи і підходи до роботи знаходять розуміння та підтримку серед співробітників компанії.
Крім того, багато подібних підприємств входить сьогодні до складу великих холдингів, і, як правило, у керівників головної компанії існує своє бачення бажаної корпоративної культури в підпорядкованих організаціях, яка повинна пов'язувати між собою всі компанії, що входять до групи. Це є ще одним фактором, що впливає на корпоративну культуру таких підприємств у теперішніх умовах. У результаті культура сучасних вітчизняних промислових підприємств не тільки не сприяє реалізації цілей компанії та досягненню максимально можливих фінансових результатів, але й ще перебуває під впливом суперечливих факторів.
Слід відзначити, що керівники багатьох підприємств уже ставлять перед собою завдання подолати створену ситуацію, сформувавши сильну керовану корпоративну культуру, що відповідає стратегічним цілям та завданням підприємства, включаючи нові цінності і всі кращі традиції, а за необхідності інтегровану в культуру групи підприємств.
Сучасні керівники розглядають організаційну культуру як стратегічний інструмент, що дозволяє орієнтувати всі підрозділи та окремих осіб на загальні цілі, мобілізувати ініціативу співробітників та полегшувати продуктивне спілкування між ними; вони намагаються створити власну економічну культуру та тим самим досягти високого рівня культурності. Слід нагадати, що культурне підприємство - це гармонійне підприємство (елементи культури за рівнем розвитку, спрямованості, ідеями, завданнями, способами досягнення цілей відповідають один одному); підприємство, на якому співробітника сприймають як головну цінність та яке, як наслідок, організовує міжособисту та міжгрупову взаємодію на психологічному рівні; підприємство, що будує свої відносини з елементами навколишнього середовища на підставі розуміння їх системної сутності й унікальності та намагаються отримувати нові знання про ділових партнерів для їх найкращого розуміння.
Так, на рівні підприємства діагностика організаційної культури виконує такі функції:
- оцінно-нормативну (порівняння реальної поведінки індивідуума, групи, підприємства з нормами культурної поведінки);
регулювальну (індикатор та регулятор поведінки);
пізнавальну (засвоєння індивідуумом норм існуючої економічної культури дозволяє йому швидше адаптуватись у колективі);
комунікаційну (через елементи економічної культури забезпечується взаєморозуміння та взаємодія співробітників);
змістоутворювальну функцію (економічна культура впливає на світогляд особистості);