Джерела, шляхи та методи отримання фактичних даних для здійснення діагностування об’єкта
Морфологічний метод належить до перспективних методів. Він дозволяє систематизувати отриманий набір альтернативних рішень, вибрати з них найбільш ефективні за економічними критеріями.
Рейтинговий метод базується на зрівнянні між собою та розташуванні в певному порядку (ранжуванні) окремих показників або об'єктів діагностування.
Фактографічний метод базується на вивченні всіх опублікованих, зафіксованих фактів, що характеризують об'єкт діагностики.
Моніторинг є постійним, систематизованим, детальним поточним спостереженням за діяльністю підприємства.
Логічне моделювання використовується, як правило, для якісного опису фінансово-господарського розвитку підприємства. Воно засноване на використанні таких способів, як аналогія, екстраполяція, експертна оцінка можливого або бажаного стану об'єкту моделювання. Основою логічного моделювання є модернізація або підтримка на певному рівні техніко-економічного стану підприємства.
Метою фундаментального аналізу та діагностики діяльності підприємства є визначення внутрішньої вартості його майнового комплексу як загального результату економічної діяльності. Фундаментальний аналіз базується на такому принципі: будь-який фактор має певне значення, яке певним чином впливає на кінцевий результат фінансово-господарської діяльності підприємства. Фундаментальний аналіз здійснюється із застосуванням економіко-математичних моделей.
Методи дослідження операцій і прийняття рішень охоплюють:
теорію графів, яка використовується у діагностиці як основа графічного моделювання. Схеми, діаграми, структури є графами;
- теорію ігор, яка є одним з підходів до оптимізації варіантів фінансово-господарської діяльності підприємства і базується на виборі оптимальних рішень в умовах ринкової конкуренції і невизначеності. Розглядаючи різні варіанти, як правило, обирають стратегію дій, що забезпечують найкращі результати;
- теорію масового обслуговування, згідно з якою діяльність підприємства розглядається як процес обслуговування окремих підрозділів підприємства, різних технологічних процесів. Виробництво (виконання робіт, надання послуг) визначається як система виконання окремих вимог з обслуговування. Реалізацію вимог здійснюють різні канали обслуговування. Наприклад, цех прес-форм обслуговує потреби сталеливарного виробництва. Сталеливарне виробництво обслуговує потреби машинобудівного виробництва і т.д.;
побудова дерев цілей і ресурсів, що здійснюється в рамках системного підходу до діагностики діяльності підприємства. Вибір цілей суттєво впливає на діяльність підприємства. На основі поставлених цілей і з врахуванням реальних можливостей розробляються способи їх досягнення, підбираються методи управління, виконуються різні зміни в організаційній структурі управління, здійснюється підбір кадрів, використовується певна техніка управління.
сітьове планування. Це доволі поширений метод, який базується на використанні сітьових графіків.
До економічних методів належать матричний, гармонійний і спектральний аналіз, виробничі функції і міжгалузевий баланс.
Матричний аналіз використовується для аналізу та діагностики фінансово-господарської діяльності підприємства в разі визначення співвідношення між витратами та результатами під час оцінки ефективності витрат. Матричний аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства базується на побудові прямокутних таблиць (матриць), елементи яких відображають зв'язки виробничих структур. Кількісні значення залежності витрат і результатів за різними технологічними варіантами виробництва товарів (робіт, послуг) обчислюються за встановленими в теорії матриць правилами.
Гармонійний аналіз являє собою розклад функціональних залежностей, що характеризують результати господарської діяльності підприємства, за окремими функціями, гармонійним коливанням.
Спектральний аналіз означає розклад фінансово-господарської діяльності підприємства за складом (спектром), тобто за сукупністю всіх значень показників, що характеризують цю діяльність.
Виробничі функції необхідні для визначення кількісного взаємозв'язку обсягів випуску продукції (товарів, робіт, послуг) із змінними величинами витрат. Різновидами виробничих функцій є лінійні залежності (результати виробництва залежать від одного фактора), рекурентні співвідношення (техніко-економічний стан виробництва змінюється у часі), мультиплікативні форми (результат виробництва залежить від множинних ресурсів, і за відсутності будь-якого з них випуск продукції ускладнений, тобто результат дорівнює нулю).