Використання соціально-психологічних методів управління
Будь-яка діяльність, у тому числі управлінська, повинна бути спрямована на отримання конкретних результатів. Основними завданнями управлінців усіх рівнів є розроблення дієвих способів та прийомів впливу на працівників, вибір найоптимальніших управлінських важелів та створення механізмів впровадження їх у життя.
Результатом виконання будь-яких конкретних функцій менеджменту, що здійснюються на засадах загальних функцій, є отримані методи менеджменту.
Методи менеджменту
- способи і прийоми впливу керуючої системи на керовану на різних рівнях і ланках управління.
На практиці методи менеджменту є сукупністю способів і прийомів впливу на колектив працівників та окремих виконавців з метою виконання місії організації та досягнення її цілей. Вони спрямовані на об'єкт управління (фірма, відділ, підрозділ тощо), тобто на працівників різних видів діяльності, Їх зміст виявляється через особливості прийомів і способів впливу, а головною метою є забезпечення гармонії, органічного поєднання індивідуальних, колективних та суспільних інтересів.
Основним завданням керуючої системи є вироблення методів менеджменту, завдяки яким вона впливатиме на працівників, забезпечуючи їхню мотивацію праці, керуючи та координуючи їхню діяльність.
Важливе місце в системі управління займають соціально-психологічні методи управління. Їх значення визначається суттєвою роллю соціальних факторів у функціонуванні і розвитку таких систем, як підприємство, галузь, народне господарство в цілому.
Здійснюючи виробництво, продаж продукції та надання послуг споживачам, ці системи одночасно відтворюють такі соціальні елементи: відношення до праці, систему соціально-культурних благ, естетичні уявлення, норми моралі і етики, громадську думку, правосвідомість та ін.
Крім цього, у сфері виробництва та споживання людина реально усвідомлює міру досяжності соціальних благ (умови праці, оплачувана відпустка, організований відпочинок тощо) і міру соціальних свобод (право критики, право організувати власну справу, участь у вирішенні корінних питань виробництва та розподілу). Тому соціальний фактор - це один з могутніх внутрішніх резервів виробництва, торгівлі, надання послуг, оскільки соціальні відносини вплітаються в процес виробництва та реалізації.
Сфера застосування соціально-психологічних методів дуже широка. Вона включає регулювання міжгрупових і внутрішньогрупових відносин, управління груповою динамікою, управління окремими явищами і сторонами колективного життя. Залежно від завдань управління формуються групові ролі, цілі і основні групові характеристики: солідарність, згуртованість, інтеграція, підприємливість, груповий контроль, фактори організації та інші явища життєдіяльності колективу.
Зважаючи на актуальність даної проблеми, ми обрали наступну тему курсової роботи:
“Використання соціально-психологічних методів управління на ВАТ ”Луцьк-Фудз”.
Об'єкт дослідження
- Відкрите акціонерне товариство «Луцьк-Фудз».
Предмет дослідження -
використання соціально-психологічних методів управління на ВАТ «Луцьк-Фудз».
Мета дослідження
- визначення особливостей діяльності підприємства, а також особливостей використання соціально-психологічних методів управління на ВАТ «Луцьк-Фудз».
Згідно з метою і предметом дослідження було визначено такі завдання:
1) розглянути теоретичні аспекти соціально-психологічних методів управління;
2) охарактеризувати способи соціально-психологічних досліджень;
) дослідити особливості діяльності ВАТ «Луцьк-Фудз»;
) дати загальну характеристику соціально-психологічних методів управління на ВАТ «Луцьк-Фудз»;
) розглянути соціальне планування як ефективний психологічний метод управління на ВАТ «Луцьк-Фудз»;
) дослідити соціальне нормування та регулювання на підприємстві;
) охарактеризувати використання соціально-психологічних методів в роботі старшого менеджера на ВАТ «Луцьк-Фудз».
Методи дослідження.
Для розв'язування поставлених завдань використано такі методи наукового дослідження: теоретичний аналіз наукових літературних джерел, синтез, узагальнення, порівняння, конкретизація.
Структура дослідження.
Курсова робота складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаної літератури. Список використаних джерел включає 27 найменувань.
Теоретичні аспекти соціально-психологічних методів управління
- Поняття та значення соціально-психологічних методів управління
- Соціальні методи управління
- Характеристика психологічних методів і способів їх впливу
- Способи соціально-психологічних досліджень
- Особливості діяльності ВАТ «Луцьк-Фудз»
- Загальна характеристика соціально-психологічних методів управління на ВАТ «Луцьк-Фудз»
- Соціальне планування як ефективний психологічний метод управління на ВАТ «Луцьк-Фудз»
- Соціальне нормування та регулювання на підприємстві
- Психологія поведінки працівників на підприємстві і способи управління нею
- Соціально-психологічний зміст функціональних обов'язків старшого менеджера ВАТ «Луцьк-Фудз»