Аналіз ефективності використання трудових ресурсів на підприємстві
Головна увага на ТзОВ «Волиньагропродукт» по зміцненню трудової дисципліни направлена|спрямоване| на усунення причин, що породжують прояв|вияв| різних| видів порушень.
До основних видів порушень трудової дисципліни на заводі відносять|:
постійне запізнення на роботу на початку зміни і після обідньої перерви;
прогули;
поява на роботі в нетверезому стані;
невчасне|несвоєчасне| або не в повному|цілковитому| об'ємі|обсязі| виконання трудових обов'язків, неповне| і нераціональне використання робочого часу для продуктивної праці.
Найважливішим фактором ефективної роботи підприємства є своєчасна і високоякісна підготовка, перепідготовка і підвищення кваліфікації персоналу, що сприяє великому діапазону його теоретичних знань, практичних умінь і навичок.
Професійне навчання працівників у системі підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів є безперервним і здійснюється протягом усієї трудової діяльності з метою послідовного розширення і поглиблення знань, удосконалення майстерності працівників.
У 2010 р. пройшли перепідготовку на курсах цільового призначення в навчально-виробничих комбінатах, у навчальних організаціях з оформленням відповідної документації 12 працівників підприємства, що становило 38,5% (у 2009 р - 36,1%, у 2008 р. - 37,5%).
Основним методом оцінювання діяльності персоналу є атестація. Атестація на підприємстві проводиться періодично, один раз на три роки. Терміни і графік проведення атестації, склад атестаційної комісії і список співробітників, що підлягають атестації, затверджуються наказом керівника підприємства за узгодженням з комітетом профспілки відповідного рівня і доводяться до відома працівників, які атестуються.
Одним з найважливіших етапів атестації є підготовка на атестації відкликань (характеристик), що складаються на кожного працівника, що підлягає атестації, його безпосереднім керівником. У такій характеристиці на працівника, що атестується, виносяться питання:
особистого внеску у виконання планів роботи підприємства, його підрозділу;
конкретний внесок у прискорення науково-технічного прогресу;
підвищення ефективності виробництва і якості продукції;
удосконалювання організації праці і виробничого процесу;
прояву ініціативи і творчості;
дотримання трудової дисципліни, рівня кваліфікації і виконання посадових обов'язків;
участі в суспільному житті.
Характеристика об'єктивно відбиває всі сильні і слабкі сторони працівника відповідно до вимог, пропонованими до займаної посади чи посаді, на яку він рекомендується. У ній відбивається, як працівник виконав рекомендації попередньої атестації, а також недоліки, що мають місце в його роботі.
Властивий методу атестації демократизм дозволяє підвищити об'єктивність оцінок, дати необхідні рекомендації з подальшого використання, а в необхідних випадках - з поліпшення діяльності працівників, що атестуються, підвищенню їх ділової кваліфікації й інші рекомендації.
Атестаційна комісія дає одну з наступних оцінок діяльності працівника:
відповідає займаній посаді;
відповідає займаній посаді за умови поліпшення роботи і виконання рекомендацій комісії з повторною атестацією через рік;
не відповідає займаній посаді.
Крім того, атестаційна комісія дає рекомендації про просування окремих працівників по чи роботі інших заохоченнях за досягнуті ними успіхи, про перехід на іншу роботу, про звільнення від займаної посади, підвищення ділової кваліфікації, про присвоєння кваліфікаційної категорії, встановленні розміру посадового окладу відповідно до нових схем посадових окладів, а також надбавок і доплат до них.
Обговорення атестаційною комісією успіхів і недоліків працівника, що атестується, проводиться в обстановці високої вимогливості, принциповості і доброзичливості, що виключає прояв бюрократизму, суб'єктивізму чи ж ліберального їх відношення до оцінки його діяльності.
У результаті планової атестації в 2010 р. атестовано: 2 керівники і 10 спеціалістів підприємства.
У 2010 р. підвищено кваліфікацію 6 робітників (у 2009 р. - 5, у 2008 р. - 8).
Щорічно з вперше прийнятими робітниками, спеціалістами й інженерно-технічними працівниками проводиться у встановленому порядку стажування з питань охорони праці й технічне навчання з наступними іспитами. У 2010 р. було навчено та допущено до самостійної роботи: 14 робітників, 3 службовці; пройшло теоретичну і практичну підготовку 5 молодих спеціалістів. Пройшло переатестацію 8 спеціалістів.
У структурних підрозділах підприємства за звітний період пройшли практику 8 студентів, з них 5 - студенти вищих навчальних закладів, 3 - студенти технікумів-коледжів, різних навчальних закладів.
Для того, щоб працівники, і насамперед керівники, були зацікавленні у своїй роботі та економічному результаті підприємства, необхідно застосовувати певні стимули та мотиваційні методи. До загальних мотиваційних методів відносяться: матеріальні та нематеріальні.