Стан техніки безпеки та охорони праці на підприємстві
Один раз на квартал на підприємстві проводиться огляд-конкурс з питань охорони праці. Наказом по підприємству створюється комісія для підведення підсумків огляд-конкурсу. До складу комісії включаються керівник підприємства, керівник служби охорони праці, представники профспілки трудового колективу, начальники підрозділів підприємства.
Переможцем конкурсу на кращий підрозділ вважається підрозділ, що досяг найкращих показників порівняно з аналогічним періодом минулого року за: зниження витрат на відшкодування шкоди у зв’язку із нещасними випадками та професійними захворюваннями; зниження витрат на пільги та компенсації; кількість устаткування, що не відповідає вимогам нормативних актів про охорону праці; кількість технологічних процесів, які не відповідають вимогам нормативних актів про охорону праці; забезпеченість засобами індивідуального захисту; витрати на поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища.
Підсумки огляду-конкурсу підводяться комісією підприємства один раз в квартал в першій декаді місяця, наступного після звітного кварталу. Для цього керівник структурного підрозділу підприємства подає до служби охорони праці вихідні данні по базовому та звітному періодах за станом на перше число місяця, наступного після звітного кварталу. Служба охорони праці робить необхідні розрахунки і подає дані до комісії. При наявності облікової травми підрозділ підприємства в огляді-конкурсі участі не приймає.
Преміювання здійснюється за рахунок коштів Фонду охорони праці, або інших коштів, виділених з цією метою. При цьому із загальної суми, виділеної на преміювання підрозділу, 70% повинно бути витрачено на преміювання робітників, а 30% на преміювання інженерно-технічних працівників.
Розглядаючи питання організації стимулювання охорони праці на підприємстві, доцільно звернути увагу на проблему відповідальності за упущення в роботі щодо охорони праці. Так робітники, що порушили інструкції з охорони праці, депреміюються згідно з рішенням комісії на 10% за кожне зафіксоване порушення. Майстер за допущені порушення депреміюється на 10% за кожне зафіксоване інженером з охорони праці порушення. За кожен врахований нещасний випадок майстер, на дільниці якого він стався позбавляється 50% або 100% місячної премії. За невиконання заходів з охорони праці у встановлений термін відповідальному інженерно-технічному працівникові знижується розмір премії за місяць на 25%, 50% або 100% за рішенням комісії. Керівникові підрозділу, його заступникові зменшується місячна премія на 50% або 100%, якщо в підрозділі має місце зростання виробничого травматизму. Головні спеціалісти та керівники підрозділів і служб несуть відповідальність за стан охорони праці згідно з своїми посадовими обов’язками. Головним спеціалістам та керівникам підрозділів і служб, з вини яких заходи не виконуються у встановлені терміни. Знижується виплата премій за місяць відповідно на 25%, 50% і 100% за рішенням комісії.
Фінансування заходів, передбачених планами підприємства щодо доведення умов і безпеки праці до нормативних вимог, підвищення існуючого рівня охорони праці можуть здійснюватися, як правило за рахунок: витрат виробництва за такими елементами, як матеріальні затрати на удосконалення технології та організацію виробництва, винахідництво та раціоналізацію, підтримку основних виробничих фондів у робочому стані, утримання засобів колективного захисту тощо; амортизації основних фондів; капітальних вкладень; банківського кредиту; кошторису видатків бюджетних організацій і установ; фонду охорони праці.
В структурі фінансових витрат на охорону праці на ТзОВ «Волиньагропродукт» найбільшу питому вагу займає стаття «Спецодяг і засоби індивідуального захисту». В 2009 р високу питому вагу займали витрати на проведення медичних оглядів працівників підприємства, тоді як в 2009-2010 р., після фінансування заходів на придбання спецодягу та засобів індивідуального захисту, значні фінансові кошти спрямовувалися на проведення ремонту санітарно-побутових приміщень. Слід відмітити, що фінансування заходів щодо атестації робочих місць в 2009 р. було відсутнє. Якщо протягом 2008-2009 рр. фінансування заміни зношеного інвентарю мало місце, то в 2010 р. воно припинилося. Фінансування ремонтних робіт у санітарно-побутових приміщеннях підприємства розпочалося лише з 2009 р., аналогічна тенденція спостерігається і по фінансуванню робіт із заміни освітлення. Відмітимо також той факт, що лише в 2010 р. мало місце фінансування заходів із установки нової вентиляції та ремонту кондиціонерів.