Типи підлеглих і тактика побудови взаємовідносин з ними
Якщо завдання було складним, багатоетапним, пов'язаним із подоланням несподіваних і непередбачуваних проблем, над ним працювало багато людей, виправданим є усне розгорнуте інформування керівника про завершення робіт.
Про нескладне завдання, виконане точно і в зазначені терміни, інформують усно і у стислій формі. При цьому працівник може повідомити свої міркування щодо ускладнень, які виникали, способи їх уникнення в майбутньому, про удосконалення деяких аспектів діяльності організації. Усний звіт підлеглого керівник може вислухати індивідуально або винести на засідання колегіального органу управління (ради, колегії, правління тощо).
Просте повідомлення є різновидом короткої інформації про виконання завдання. Як правило, його передають через секретаря. Якщо завдання безпосередньо пов'язане із завданнями інших працівників і впливає на результати їх роботи, на його виконання були затрачені фінансові та інші ресурси, зазвичай, звітують про це письмово. До цієї форми вдаються і тоді, коли завдання виконане частково або не виконане взагалі.
Підлеглих слід орієнтувати на надання допомоги менеджеру. Допомога може бути різною: поради, рекомендації, дострокове виконання завдання, розробка варіантів вирішення, не передбачених завданням, пошук додаткової інформації, аналогій (наприклад, повідомлення про те, як на іншому підприємстві вчинили в подібній ситуації, тощо), передбачення можливих наслідків.
Використання цих та інших форм залучення працівників до управління вимагає від них розуміння завдань, поставлених перед підприємством (менеджером), самостійного мислення, ініціативи, творчого підходу до виконуваних функцій, зацікавленого ставлення до праці і її результатів.
Менеджер, у свою чергу, також допомагає підлеглому. Проте ця допомога не повинна призводити до ситуації, коли підлеглий перекладає виконання своїх функцій на менеджера. Керівник підрозділу, наприклад, не повинен звертатися до керівників інших підрозділів з питань, які мають вирішувати його підлеглі. Винятки з цього правила можливі, проте їх слід уникати.