Ділова нарада та організація її проведення
Як правило, місцем проведення значної частини (більше 70 %) ділових нарад є кабінет керівника організації. Проте засідання краще скликати в спеціально обладнаних для цієї мети приміщеннях.
В основному запрошені на нараду розсаджуються за стіл, що має прямокутну форму. Це украй незручно і керівникові і учасникам наради. Відома інша, зручніша - трапецієвидна форма столу (рис. 1. 2).
Рисунок 1.2. Схема розміщення учасників наради [6, ст. 316]
За таким столом ніхто нікому не заважає, кожен учасник добре бачить всіх останніх, а голові і секретареві-стенографістці добре видно кожен учасник ділової наради.
Приміщення повинне мати хорошу звукоізоляцію, нормальну температуру і відносну вологість повітря, зручні для роботи меблі, вентиляцію і тому подібне [6, ст. 316].
Основні помилки, що допускаються при визначенні місця проведення наради:
- Дуже часто наради проводяться в кабінеті начальника;
- В ході наради ведуться телефонні переговори і навіть приймаються відвідувачі;
- Приміщення для наради не обладнане відповідним чином і погано освітлено.
Підготовка учасників наради - це останній етап підготовчої роботи в процедурі організації ділових нарад. Суть всієї роботи в цьому напрямі зводиться до завчасного ознайомлення всіх учасників з порядком денним і необхідними матеріалами. Кожен повинен знати заздалегідь тематику і завдання наради. Це сприятиме в подальшому ефективному проведенню наради, оскільки його учасники будуть до нього належним чином підготовлені заздалегідь [6, ст. 317].
Рекомендації щодо підготовки наради:
1. Продумайте, як можна обійтись взагалі без наради:
- рішення може бути прийняте відповідальними за цю частину роботи людьми, тоді немає необхідності скликати загальне засідання;
- замість того, щоб збиратися всім разом, можна провести конференцію по селектору;
- відкласти нараду і внести ці питання в порядок денний наступної;
- скасувати засідання. Це, по-перше, збагатить підлеглих необхідним досвідом і, по-друге, скоротить витрати вашого власного часу.
2. Будьте присутнім тільки на тих засіданнях, де ви можете зробити корисний внесок.
3. До мінімуму скоротіть кількість присутніх, залиште лише тих, хто конче потрібний.
4. Виберіть час так, щоб на засідання могли б прийти всі необхідні вам люди і щоб потрібна інформація була під рукою.
5. Виберіть прийнятне місце. При цьому важливо все: щоб усім було зручно діставатися, наявність необхідного обладнання, розміри кімнати тощо.
6. Перш ніж скликати нараду, чітко (і передусім для себе) сформулюйте її мету.
7. Заздалегідь роздайте аркуші з порядком денним, це допоможе учасникам краще підготуватися або, принаймні, зорієнтує їх на певні питання.
8. Чітко обмежте час, необхідний для обговорення порядку денного.
9 Визначте, скільки часу потребує кожне питання, виходячи з його важливості [13, ст. 333].
Наступний етап - проведення наради. Оптимальна тривалість спільної розумової діяльності великого числа людей складає всього 40 - 45 хвилин, тому через 40 - 60 хвилин у учасників наради ослабляється увага: виникають шум, зайві рухи, розмови. Якщо і далі продовжувати нараду без перерви, то у більшості учасників наступає стомлення. Після 30-40-хвилинної перерви у присутніх поліпшується самопочуття, відновлюється їх нормальний стан і обговорення проблем можна продовжити.