Характеристика будівельних конструкцій підприємства
Будівлі хлібозаводів, як правило, проектують каркасного типа із збірними залізобетонними конструкціями. Прольоти в одноповерхових будівлях (у поперечному напрямі) приймаємо 6 м. Крок колон (у подовжньому напрямі) приймається 6 м. Прольоти і крок колон в багатоповерхових виробничих будівлях приймаються 6X6; 9X6. У адміністративно-побутових приміщеннях прольоти і крок колон приймаються 6X6; 3X6 м.
Висота приміщень вибирається з врахуванням габаритів технологічного устаткування. Висота одноповерхових будівель і верхнього поверху вимірюється від рівня підлоги до низу несущої конструкції (балки, ферми і т.д.). Висота поверху визначається від підлоги розташованого нижче приміщення до підлоги вищерозташованого. Висота виробничих приміщень хлеібозаводів по СН 124-72 приймається 4,8 і 6 м. Висота поверхів адміністративно-побутових приміщень застосовується 3,3 м
Фундаменти в будівлях цегельних або з неповним каркасом звичайно встроюють стрічкові із збірних залізобетонних блоків-подушок. У будівлях каркасного типа колони спираються на стовбчаті фундаменти. Навісні стіни (панелі) кріпляться до колон, а нижні панелі спираються на залізобетонні фундаментні балки, що укладаються на стовпчасті фундаменти колони.
Фундаменти під силоси і бункери для муки роблять у вигляді суцільної залізобетонної плити, на яку через стійки передається навантаження. Навантаження може передаватися і на стовпчасті фундаменти. Фундаменти під печі слід розташовувати на міцній основі, передбачаючи рівномірний розподіл навантаження на грунт щоб уникнути появи в печі тріщин. Фундаменти можуть бути стрічковими, суцільними, стовпчастими. Матеріалом служать бетонні блоки, бутобетон. Зазвичай навантаження від печей не перевищує 0,1 МПа (1 кгс/см2).
Каркасні печі можуть розташовуватися на міжповерхових перекриттях але не можна розміщувати одну частину печі на міжповерховому перекритті, іншу - на грунті (із-за нерівномірності осідання). Фундаменти під печі можуть робитися у вигляді залізобетонної плити завтовшки 150 мм. Для запобігання нерівномірності осідання фундаменти печей закладають з врахуванням глибини фундаментів примикаючих будівельних конструкцій.
Між фундаментами печей, казанів, димарів, устаткування і фундаментами під будівельні конструкції має бути зазор не менше 50 мм. Перегрів від постійної дії високих температур шкідливо впливає на залізобетонні конструкції: вони втрачають міцність, тому необхідне передбачати спеціальну термоізоляцію їх, повітряні прошарки. Між фундаментом і стіною робиться гідроізоляційна прослойка вище за рівень підлоги на 50 мм.
Колони - основний несущий елемент каркаса будівлі, робляться квадратного або прямокутного перетину: вибираються залежно від габаритів будівлі і навантажень по типових серіях. Висота колон промислових будівель кратна модулю 0,6 м-кодів: 3,6; 4,2; 4,8; 5,4; 6; 7,2 м.
Стіни бувають несущі (сприймають власну вагу і вагу перекриттів, що спираються на них, і покриттів); що самонесущі (сприймають лише власну вагу, а перекриття і покриття спираються на колони); навісні (спираються на колони і виконують функції огорожи). Несущі стіни роблять з глиняної цегли на цементному розчині: у приміщеннях з відносною вологістю менше 60% допуськаєтся пристрій стін із силікатної цегли. Використовують стіни із ефективної (з пустотами) цеглини і із блоків. Цегляна кладка має товщину 1,5, 2; 2,5 цеглини (380-640 мм). При великій висоті приміщень для стійкості роблять пілястри (місцеві потовщення). Несущі стіни робляться з цеглини, натуральних каменів, легкобетонних блоків.
Навісні стіни збираються з панелей. Панелі виготовляються одношарові з легких бетонів або багатошарові з ефективним утеплювачем. Зазвичай багатошарові панелі мають дві оболонки (із залізобетону, асбестоцемента і ін.), між якими поміщений легкий теплоїзоляційний матеріал (пінопласти, мінеральна вата, фіброліт). Товщина панелей 200-400 мм. Панелі спираються на спеціальні столики і за допомогою анкерів кріпляться до заставних деталей колон.