Дослідження мотивації досягнення і уникнення невдач
Під мотивацією досягнення розуміють сукупність цілей, потреб і мотивів, які стимулюють людину прагнути до досягнення цілей у всіх сферах життєдіяльності і бути активною в їх досягненні. При цьому особливу увагу потрібно приділити потребам в досягненні цілі і страху невдачі, потребі в самоствердженні, прагненню до пізнання, прагненню до винагороди при досягненні цілей. Мотивація досягнення виконує ряд істотних функцій:
– пізнавальну (прагнення до набуття необхідних знань з метою наступного їх застосування в життєдіяльності);
– емоційну (відображення впливу емоцій на ту чи іншу діяльність людини);
– інтегративну (відображення системи самооцінок діяльності і досягнутого результату).
Ведучими особливостями людей з високим рівнем мотиву соціального успіху є: активність, впевненість в собі, висока загальна самооцінка, впевненість в своїй привабливості, ініціативність, практичність, організованість, особистий вплив, інтелект, вміння налагоджувати з людьми стосунки.
Пропоновані методики призначені для того, щоб оцінити, якою мірою в людини розвинута потреба (бажання, прагнення, які виступають як риси характеру) добиватися успіхів і уникати невдач в різних життєвих ситуаціях.
Мета заняття:
ознайомитись з призначенням і змістом існуючих методик для дослідження мотивації досягнення успіху і уникнення невдач; дослідити власний рівень мотивації досягнення успіху; порівняти результати за двома методиками.
Обладнання:
опитувальник Т. Елерса і А. Меграбяна, 4 картинки з певним сюжетом, бланк відповідей.
Порядок роботи.
Спочатку студенти здійснюють самооцінку за методикою оцінки рівня досягнення і уникнення невдач Т. Елерса і А. Меграбяна.
Після цього проводиться дослідження за другою (проективною) методикою. Для цього студенти діляться на пари, в якій один виступає в ролі психолога, а другий – в ролі досліджуваного. В інструкції потрібно підкреслити, що це ніби тест на багатство уяви, яка буде оцінюватися по тому, наскільки детальним, різноманітним і цікавим виявиться текст відповідей на запропоновані запитання. Досліджуваному на 20 сек. показується картинка з певним сюжетом. Після цього картинка забирається і досліджуваний отримує завдання: якомога швидше написати по картинці короткий твір-оповідання за наступним планом:
- Ким є люди, зображені на картинці?
- Що відбулося з ними до цього і привело до даної ситуації?
- Що вони роблять зараз?
- Про що думають ці люди в даний момент часу?
- Які їхні бажання і почуття?
- Що відбудеться з ними далі?
На всі ці запитання досліджуваний повинен дати письмову відповідь, причому для відповіді на кожне запитання поданого плану відводиться тільки 1 хвилина. Час контролює психолог і по його закінченню (1 хв.) дає команду про перехід до відповіді на друге запитання. Досліджувані повинні писати швидко, викладаючи перші думки, які прийдуть в голову.
Після того, як досліджуваний дасть відповідь на всі запитання, йому показується наступна картинка і вся процедура повторюється. Далі досліджуваний послідовно відповідає на аналогічні запитання ще за двома картинками. Всього картинок – 4.