Вплив зовнішніх та внутрішніх чинників на появу кризових явищ в діяльності підприємства
. Низькі витрати на оплату праці є наслідком нижчої середньої заробітної плати в цій галузі в Україні порівняно з її рівнем у країнах конкурентів.
. ПАТ «МОТОР СІЧ» є монопольним виробником двигунів АІ-24, АІ-20, ТВ3-117, АІ-9 (9У), АІ-25, Д-36, Д-136, Д-18, а також єдиним в світі виробником запасних частин до авіадвигунів зі всієї номенклатури підприємства.
. У 2010 році рентабельність ПАТ «МОТОР СІЧ» за EBITDA склала близько 32% проти 15% у світових аналогів, основними причинами якої є монополістичне становище в галузі та низькі витрати на оплату праці.
Слабкі сторони:
. Можливості ПАТ «МОТОР СІЧ» як самостійного гравця в розширенні своєї присутності на глобальному ринку вельми обмежені. Експансія можлива тільки спільно з великим виробником авіатехніки. Найбільш імовірними партнерами на сьогоднішній день є російські авіаційні підприємства.
. Експорт продукції ПАТ «МОТОР СІЧ» сягає 92%. Оскільки жодна українська авіакомпанія не має можливості кредитувати будівництво літаків, а бюджетне фінансування проектів виконується безсистемно, основними ринками збуту залишаються Росія та країни Азії.
. Найбільшим ринком збуту для ПАТ «МОТОР СІЧ» традиційно залишається Росія. На її частку в 2010 році доводиться 68,7% від загальної суми коштів по контрактах на продаж продукції й послуг. Єдиною загрозою для безперебійних поставок може бути погіршення політичних взаємин з цією країною.
. Недостатня кількість молодих спеціалістів в галузі, якій працює ПАТ «МОТОР СІЧ» можна пояснити низькою заробітною платою та кращими умовами роботи в цій галузі закордоном.
. В’ячеслав Богуслаєв поєднує посади голови ради директорів, голови правління та генерального директора компанії, що не відноситься до числа кращих світових практик у сфері корпоративного управління. В компанії постійно діє наглядова рада у кількості дев’яти осіб, які також є співробітниками підприємства. Син В’ячеслава Богуслаєва займає пост заступника голови наглядової ради, і, ймовірно, впливає на діяльність органу (який де-юре очолюється директором по зв’язках з громадськістю). Ревізійна комісія, обрана із співробітників компанії, складається з семи осіб. Таким чином, в органах управління ПАТ «МОТОР СІЧ» відсутні незалежні директори. Кодекс корпоративної етики, що регулюють спірні питання при виникненні конфлікту інтересів також відсутній. Втім, такий стан справ є цілком повсякденним на просторах України та інших країн СНД.
. Нажаль не всі двигуни компанії відповідають стандартам Міжнародної організації цивільної авіації (International Civil Aviation Organization - ICAO). Країни Європейського Співтовариства активно домагаються в ICAO прийняття рішення про заборону експлуатації літаків, рівні шуму яких не відповідають вимогам норм. Ще одним фактором крім шуму, за яким вводяться обмеження, являються викиди в атмосферу двигунами оксидів азоту і вуглецю, незгорілих вуглеводнів і диму.
. У звітності ПАТ «МОТОР СІЧ» зазначений тільки один власник великого пакета акцій (15%) - Голова правління компанії В’ячеслав Богуслаєв. Існує дуже висока ймовірність того, що багаторічний керівник опосередковано володіє ще близько 50% акцій, де-факто контролюючи понад 61%, що дозволяє йому одноосібно визначати всі аспекти діяльності компанії.
. Середній вік працівників ПАТ «МОТОР СІЧ» складає 42 роки на кінець 2010 року, 70% працівників є старшими 30 років.
. Виробництво авіадвигунів - це високотехнологічне виробництво, тому для забезпечення й зміцнення конкурентних позицій продукції ПАТ «МОТОР СІЧ» кожен рік інвестує велику суму коштів у наукові розробки та модернізацію основних фондів. Наприклад на розробку та підготовку до серійного випуску нових видів авіаційних виробів, підприємством спрямовано 85 млн. грн. власних коштів у 2010 році.
Можливості:
. Висока ступінь зносу авіаційних парків країн СНД, що вимагають ремонту або заміни авіаційної техніки сприяє підвищенню попиту на продукцію та послуги ПАТ «МОТОР СІЧ».
. До прийнятого в кінці 2010 року Податкового Кодексу було внесено положення, що передбачає звільнення всіх підприємств авіабудування до кінця 2020 р. від податку на прибуток, отриманого від основної діяльності й від проведення такими підприємствами науково-дослідницьких і дослідницько-конструкторських робіт, які здійснюються для потреб авіабудування. Крім того, до 1 січня 2016 р. звільняються від сплати податку на додану вартість операції з ввезення товарів, які використовуються для авіабудівної промисловості, крім оподатковуваних акцизом або митом, а також постачання на територію України результатів науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт, які проводяться для потреб авіабудування.
. Підвищення попиту на авіатехніку з вертикальним злетом обумовлене тим, що вона має ряд унікальних характеристик. Насамперед, це широкий діапазон льотних характеристик, здатність досягати місць, які неможливо досягти будь-яким іншим транспортним засобом, широкий перелік виконуваних функцій і відсутність необхідності підтримувати наземну інфраструктуру - аеропорти.