Інтеграція на основі відкритих інформаційних технологій. Впровадження автоматизації процесів підтримки прийняття управлінських рішень
Системи є дружніми для користувачів, не потребують практично жодних глибоких знань з обчислювальної техніки і забезпечують просте пересування по системі, діалогову документацію, умонтовані засоби навчання та інші атрибути програмних інтерфейсних систем.
. СППР побудована за принципом інтерактивного розв'язування задач. Користувач має змогу підтримувати діалог із СППР в безперервному режимі, а не обмежуватися видаванням окремих команд з наступним очікуванням результатів.
. СППР зорієнтована на гнучкість та адаптивність для пристосування до змін середовища чи підходів до розв'язування задач, що їх обирає користувач.
Керівник має пристосуватися до змінюваних умов сам і відповідно підготувати систему.
Еволюція та адаптація системи мають бути поєднані з її життєвим циклом.
. СППР не повинна нав'язувати користувачеві певного процесу прийняття рішень.
Користувач повинен мати набір можливостей, щоб обирати їх у формі та послідовності, які відповідають стилю його пізнавальної діяльності - стилю «уявлюваних моделей”.
У задачах конструювання СППР виділяють чотири базових різновиди їхніх структур: мережну, "сендвіч", шарову, вежову. Незалежно від типу структури кожна з них містить три компоненти: діалог, БД і базу моделей.
Вибір конкретної структури СППР визначається її здатністю вирішувати в заданій ПС такі проблеми:
інтеграцію власної БД з іншими внутрішніми та зовнішніми БД;
мінімізацію часу очікування відповіді на запит;
подолання труднощів у використанні великих моделей;
забезпечення координації діалогу з базою моделей ІБД;
зниження вартості побудови та підтримки системи;
забезпечення адаптаційних можливостей в побудові й розвитку СППР.
Структура мережі має особливості та переваги, які зумовлюють вибір її як основи для побудови СППР:
кожний ЕД або бази моделей має власну систему обслуговування поєднань. З одним елементом структури СППР можуть з'єднуватися багато систем обслуговування поєднань;
елементи структури мережі можуть бути неоднорідними, виникати в різний час і проектуватися різними особами;
додання нового ЕД або бази моделей зводиться тільки до розвитку системи обслуговування поєднань.
Мережна структура СППР характеризується простотою та легкістю в інтегруванні її окремих елементів. Недоліком цієї структури є велика кількість ЕД.
Відповіді на запитання щодо рішень формуються СППР внаслідок синтезу ланцюжків переходів на елементах її структури. Загалом такі ланцюжки можуть формуватися довільно з ініціативи ОПР. Водночас для підвищення ефективності системи потрібно виділити стійкі локальні ланцюжки - підструктури, що реалізують окремі задачі (комплекси задач).
СППР з розвитком теоретичних засад побудови інструментального базису реалізації знаходять усе нові сфери застосування. Найбільша частка комп'ютерної підтримки різних функцій припадає на стратегічне планування, управління та розвиток підприємств, далі - на операційне управління і розподіл ресурсів.
Комп'ютерна підтримка різних функцій за допомогою СППР має такий розподіл: операційне керування - ЗО %; довгострокове планування - 40 %; розподіл ресурсів - 15 %; розрахунки річного бюджету - 12 %.
До найвідоміших комерційних реалізацій СППР належать: "Симплан" (корпоративне планування); "Прожектор" (фінансове планування); "Джі-план" (загальне планування); "Експрес" (рішення у сфері маркетингу і фінансів); CIS (планування нової продукції); FOCUS (фінансове моделювання); ISDS (формування портфеля замовлень підприємства); "Інвестор" (управління інвестиціями); "Combi-PC" (інструментальна оболонка індивідуального вибору); DSS-UTES (пошук рішень на основі динамічних моделей об'єкта управління); DSS версії 6.0 (управління ризиками та маркетинг), Prime Decision .
. СППР "Симплан" - одна з ранніх систем (створена в середині 70-х років XX ст.). її призначення полягає в організації підтримки окремих етапів процесів прийняття рішень у процедурах фінансового менеджменту, маркетингу і виробництва. Система "Симплан" дає змогу встановлювати та вивчати складну залежність між економічними показниками діяльності підприємства. Вона має сім підсистем: управління даними, моделювання, прогнозування, економетричний і статистичний аналіз, одержання звітів, контроль безпеки, графічне відображення результатів. Користувач вибирає з множини доступних метод економетричного чи статистичного аналізу або прогнозування даних і за допомогою вбудованої мови формує відповідний процес моделювання.
. Компанія Pilot Softwar створила пакет підтримки прийняття рішень DSS версії 6.0, орієнтований на такі сфери, як управління ризиками та маркетинг. У DSS цієї версії реалізовано "гібридне" оперативне аналітичне оброблення даних, що дає змогу одночасно звертатися і до реляційних, і до багатовимірних БД. Вартість такої системи, орієнтованої на платформу Windows NT, становить понад ЗО тис. дол.