Інтеграція на основі відкритих інформаційних технологій. Впровадження автоматизації процесів підтримки прийняття управлінських рішень
Рис. 3.3.2 Побудова дерева рішень (дерева значень) для конкретної проблемної ситуації в додатковому робочому вікні Value Tree
2.3. В додатковому вікні другого рівня Main Goal ввести назву задачі, вирішення якої здійснюється (наприклад, вибір найкращого банка для отримання кредиту) і натиснути ОК.
.4. Знову натиснути на праву кнопку миші і в контекстному меню, що з¢явиться, вибрати вертикальну команду New Attribute:
.5. В додатковому вікні другого рівня New Attribute ввести назву першого атрибута, на основі якого буде здійснюватися вибір (наприклад розмір відсоткової ставки при виборі банку) і натиснути ОК.
.6. Повторити дії пункту 2.5. для всіх атрибутів, які використовуються для прийняття рішень.
В результаті буде побудоване дерево рішень Value Tree для конкретної задачі (рис. 3.3.2).
. Введення альтернативних значень для готової цілі та для атрибутів, на основі яких здійснюється вибір.
Для цього необхідно виконати наступні дії:
.1. Зробити за допомогою командної послідовності Windows® Alternatives активними та повноповномасштабним додаткове робоче вікно Alternatives (рис. 3.3.3).
Рис. 3.3.3 Введення альтернатив для головної цілі та для атрибутів в додатковому вікні Alternatives
3.2. Натиснути на праву кнопку миші і в контекстному меню, що з¢явиться, активізувати вертикальну команду New Alternatives.
.3. В таблицю альтернатив замість слова Alternative1, що з¢явиться після виконання попередньої дії, ввести назву реальної альтернативи для головної цілі (наприклад, Приватбанк).
.4. Повторити дії пунктів 3.2. - 3.3. для введення інших альтернатив щодо головної цілі;
.5. Ввести у відповідні стовпці альтернативні значення для атрибутів, на основі якого здійснюється вибір. При цьому можливі такі ситуації:
для кількісних атрибутів слід вводити відповідні числові значення;
для якісних атрибутів слід вводити словесні описи рівнів градації якісного атрибуту (наприклад, для атрибута "можливість пролонгування кредиту" - це "є" чи "немає") ;
у тому випадку, коли немає можливості точно вказати значення кількісних чи якісних атрибутів, слід вводити рейтингову оцінку, виходячи з власних суб¢єктивних уподобань (наприклад, для атрибута "Репутація банка" - це "1, 2, чи 3").
Примітка: не допускається така ситуація: якийсь із атрибутів має однакові значення для всіх альтернатив!
. Ранжування окремих значень кожного із атрибутів та атрибутів між собою.
Для цього слід виконати такі дії:
.1. Зробити за допомогою командної послідовності Windows®Preference активним та повномасштабним додаткове робоче вікно Preference Information (рис. 3.3.4). В цьому вікні можно викликати один із трьох режимів:
Рис. 3.3.4 Структура додаткового робочого вікна Preference Information, призначеного для ранжування окремих значень кожного із атрибутів та атрибутів між собою - Score Assessment - для ранжування окремих значень кожного із атрибутів; - Weight Assessment - для ранжування атрибутів між собою; - Holistic Comparison - для цілістного порівняння( у випадку використання багаторівневого дерева для підтримки прийняття рішень)
.2. Для здійснення ранжування окремих значень кожного із атрибутів слід двічі клацнути маркером миші на словосполученні Score Assessment проти першого атрибута, в результаті чого з¢явиться додаткове вікно другого рівня Score Assessment (рис. 3.3.5), яке складається з двох частин: у лівій - неранжовані (unranked) значення, у правій - ранжовані (ranked) значення. Після цього необхідно у лівій частині вибрати найкраще з суб¢єктивної точки зору значення та натиснути на кнопку Rank, що з¢явиться посередині. Потім повторити ці дії для решти значень вибраного атрибута. В результаті таких дій всі значення атрибуту будуть перенесені в праву частину з присвоєнням відповідного рангу. На закінчення слід натиснути ОК.
Рис. 3.3.5 Ранжування окремих значень кожного із атрибутів за допомогою додаткового вікна другого рівня Score Assessment
4.3. Повторити дії, описані в пункті 4.2, для решти атрибутів;
.4. Для проведення ранжування атрибутів між собою слід двічі клацнути на словосполученні Weight Assessment ( з червоною стрілкою зліва), після чого з¢явиться додаткове вікно другого рівня з однойменною назвою (рис.6). В цьому вікні незаповненими є два стовпця: Lower bound - нижня межа, Upper bound - верхня межа. Спочатку необхідно визначитись й найсуттєвішим (найважливішим) з суб¢єктивної точки зору атрибутом та присвоїти йому оцінку: 100 (для Lower bound) та 100 (Upper bound), (наприклад, для атрибуту "розмір відсоткової ставки”). Далі необхідно вказати оцінку ранжування для решти атрибутів, виходячи з такого правила: оцінка ранжування кожного наступного атрибута повинна бути меншою від оцінки ранжування попереднього атрибута, причому зліва (Lower bound) значення менше, а ніж справа (Upper bound), (Допускається перетин діапазонів оцінок). На закінчення слід натиснути ОК.