Напрямки та схема діагностування збутової діяльності
Виявлені можливості розумно і зважено мають використовуватися в процесі планування збуту. Але й тут можуть виникати проблеми, до того ж двоякого характеру. З одного боку, процес управління збутом має різні рівні - у ньому задіяні керівники як вищої, так і середньої ланок, а отже, і діагностика повинна проводитися на відповідних рівнях. З другого ж боку, на процес збуту і його результати впливають різнопланові за характером чинники, що відображають як результати діяльності самого підприємства, так і об'єктивні тенденції, які часто носять прихований характер. Усе це робить дуже важливим системний підхід до самого діагностування проблем у сфері збуту.
Аналіз збутової діяльності повинен здійснюватися на двох рівнях. На рівні відділу маркетингу збутова діяльність аналізується в рамках загальної оцінки поточного стану підприємства. Завдання полягає в тому, щоб на основі аналізу макро- і мікросередовища виявити можливості розширення збуту, визначити загрози, що виникають на цьому шляху, сильні і слабі сторони існуючої системи збуту.
Ґрунтовний аналіз макросередовища виводить на розуміння тенденцій в економіці взагалі, сутності динаміки розвитку споживаючих галузей, правового забезпечення збутової діяльності.
А от аналіз мікросередовища здійснюється з позиції вимог цільових ринків, стану конкуренції та збутових мереж. Для цього маркетологи розробляють добре продумані опитувальні анкети і проводять анкетування, що дає можливість серед усього іншого виявити найголовніше - потреби клієнтів, а також досягнутий рівень задоволеності споживачів. Здебільшого дослідників влаштовують відповіді на такі питання:
§ Де споживачі купують даний товар?
§ У кого і скільки вони воліють купувати?
§ Як вони хотіли б купувати (процедура купівлі)?
§ Що і як споживачі хотіли б змінити в самому процесі придбання товару?
§ Де і як споживачі використовують даний товар?
§ Які специфічні умови у вже відвойованих у конкурентів споживачів (існуючих або потенційних), що можуть змусити піти їм назустріч ? модифікувати стратегію збуту (методи збуту і розподілу), змінити умови поставок, методів і стандартів обслуговування тощо?
Попереднє діагностування у сфері розподілу мусить забезпечити відповідями на такі питання:
§ Які канали розподілу беруть участь у доведенні товарів до цільових ринків?
§ Який ступінь охоплення цільових ринків існуючими каналами розподілу?
§ Наскільки задоволені цільові споживачі діяльністю існуючих каналів розподілу?
§ Які зміни відбуваються в технології логістичних операцій?
§ Який ступінь компетентності та рівень мотивації торгових партнерів?
Аналіз становища конкурентів має спрямовуватись на виявлення сильних та слабких сторін їхньої збутової діяльності, в тому числі:
§ оцінка їхньої стратегії збуту і розподілу щодо цільових ринків власне дослідника;
§ обсяг і характер послуг, що надаються, та їх оцінка клієнтами;
§ загрози з боку конкурентів у сфері застосування нових технологій та розподілу;
§ зміна частки ринку власне дослідника і динаміка цього процесу;
§ думка споживача про товари конкуруючих виробників;
§ виявлення товароспоживачів конкурента, у яких ще є проблеми, що піддаються вирішенню шляхом надання їм власних товарів і послуг, до того ж кращих і дешевших ніж ті, що можуть запропонувати інші постачальники.
Усе це дає можливість виявити вигоди клієнтів, визначити, як за допомогою своїх виробів і послуг краще і дешевше вирішити проблеми клієнтів та розробити ефективну політику збуту.