Мета, завдання та функції інвестиційного менеджменту
Метою управління інвестиційною діяльністю є:
відображення майбутнього стану суб’єкта господарювання завдяки обсягам інвестицій у виробництво;
забезпечення потрібної прибутковості та терміновості досягнення цілей;
розробка стратегій інвестиційної діяльності;
аналіз економічного стану підприємства та доцільність залучення інвестицій;
визначити слабкі і сильні сторони підприємства;
визначення шляхів розвитку підприємства, що займається певним видом діяльності, характерних саме йому і т.д. [26, с. 85].
В процесі реалізації головної цілі управління інвестиційною діяльністю підприємства направлено на вирішення таких завдань:
забезпечення достатньої інвестиційної підтримки високих темпів розвитку операційної діяльності підприємства;
забезпечення максимальної доходності (прибутковості) окремих реальних і фінансових інвестицій та інвестиційної діяльності підприємства в цілому при визначеному рівні інвестиційного ризику;
забезпечення мінімізації інвестиційного ризику окремих реальних та фінансових інвестицій та інвестиційної діяльності підприємства в цілому при передбаченому рівні їх доходності (прибутковості);
забезпечення оптимальної ліквідності інвестицій і можливостей швидкого реінвестування капіталу при зміні зовнішніх та внутрішніх умов здійснення інвестиційної діяльності;
забезпечення формування достатнього об’єму інвестиційних ресурсів та оптимальної їх структури у відповідності з прогнозованими об’ємами інвестиційної діяльності;
забезпечення фінансової рівноваги підприємства в процесі здійснення інвестиційної діяльності;
пошук шляхів прискорення реалізації діючої інвестиційної програми підприємства [8].
Всі вище вказані задачі управління інвестиційною діяльністю тісно між собою пов’язані. Тому, у процесі управління інвестиціями підприємства окремі завдання повинні бути узгоджені та оптимізовані між собою для ефективної реалізації інвестиційних проектів та досягнення головної мети підприємства. Ранжування окремих завдань здійснюється шляхом визначення їх значущості з урахуванням пріоритетності кожного з них у розвитку підприємства та менталітету інвестиційної поведінки власників чи менеджерів підприємства.
У процесі досягнення поставлених цілей та завдань управління інвестиційною діяльністю виконується ряд функцій. Ці функції поділяють на дві основні групи, які визначені залежно від того з якої точки зору розглядають інвестиційний менеджмент. Ці групи називають або специфічні та загальні функції, або функції інвестиційного менеджменту як управляючої системи та спеціальної області управління підприємством.
До загальних функцій управління інвестиційною діяльністю належать ті, що притаманні будь-якому процесу управління не залежно від виду діяльності підприємства, його організаційно-правової форми, розміру тощо. До загальних функцій можна віднести:
) Планування - вирішує те, якою повинна бути мета підприємства і що мають робити члени підприємства, щоб досягти запланованого.
) Організація - структуризація роботи, конкретних завдань, визначення відповідальних за їх виконання.
) Мотивація - заохочення працівників до виконання як найкраще поставлених перед ними завдань.
) Контроль - забезпечення досягнення мети шляхом встановлення стандартів та вимірювання точності їх досягнення [32].
До специфічних функцій інвестиційного менеджменту автори відносять [8, 48]:
) Розробка інвестиційної стратегії підприємства;
Вихідною передумовою формування інвестиційної стратегії підприємств є базова стратегія економічного розвитку корпоративної структури. Стосовно неї інвестиційна стратегія носить підпорядкований характер і повинна узгоджуватися з нею за цілями і етапами реалізації. Інвестиційна стратегія при цьому розглядається як один з головних факторів забезпечення ефективного розвитку організації відповідно до обраної нею загальної економічної стратегії [47].