Мета, завдання та функції інвестиційного менеджменту
Для досягнення стратегічних цілей інвестиційної діяльності підприємства обираються до реалізації інвестиційні проекти. Інвестиційний проект являє собою документ, який містить систему взаємопов’язаних у часі й просторі та узгоджених з ресурсами заходів і дій, спрямованих на розвиток економіки підприємства. Інвестиційний проект містить наступні стандартні розділи:
коротка характеристика інвестиційного проекту (резюме)
передумови й основна ідея проекту;
аналіз ринку і концепція ринку;
сировина і постачання;
місце розташування, будівельна ділянка і навколишнє середовище;
проектування і технологія;
організація управління;
планування реалізації проекту;
фінансовий план і оцінка ефективності інвестицій (показники оцінки ефективності інвестиційних проектів представлені у додатку 2) [29].
) Створення організаційних структур, що забезпечують прийняття та реалізацію управлінських рішень за всіма аспектами інвестиційної діяльності підприємств;
Такі структури будують за ієрархічною чи функціональною ознакою з виділенням відповідних "центрів відповідальності". В процесі реалізації цієї функції інвестиційного менеджменту необхідно забезпечити адаптацію цих структур до мінливих умов функціонування підприємств та напрямів інвестиційної діяльності [8].
) Формування ефективних інформаційних систем, що забезпечують обґрунтування альтернативних варіантів інвестиційних рішень (повинні бути визначені об’єми і зміст інформаційних потреб інвестиційного менеджменту, сформовані джерела надходження інформації тощо);
) Здійснення аналізу різних аспектів інвестиційної діяльності підприємства;
Економічний аналіз є процесом дослідження умов і результатів інвестиційної діяльності підприємств з метою виявлення напрямів підвищення ефективності функціонування цієї підсистеми управління. Однією з найбільш важливих проблем, з якою стикаються при оцінці й аналізі інвестицій проектів, є невизначеність і ризик. Основна задача економічного аналізу процесу інвестиційної діяльності підприємств підрозділяється на більш локальні задачі: оцінка стану інвестиційної діяльності підприємства; аналіз досягнутого рівня інвестиційної діяльності підприємства; аналіз трансформаційних процесів інвестиційної діяльності підприємства; порівняльний аналіз; оцінка ефективності управління інвестиційною діяльністю підприємства.
Завдання аналізу процесу інвестиційної діяльності підприємства полягає в одержанні відомостей про стан і результати інвестиційної діяльності підприємства, про величину, характер і причини відхилень у розвитку інвестиційної діяльності підприємства, а також про потенційні можливості розвитку інвестиційної діяльності підприємства [11].
) Здійснення планування інвестиційної діяльності підприємства за основними її напрямами;
Планування інвестиційної діяльності є необхідним процесом з ряду причин:
- для реалізації стратегій підприємство може використати різні види інвестицій, різний обсяг інвестиційних коштів, тому доцільно розробляти декілька альтернативних проектів;
- необхідність вибору з альтернативних інвестиційних проектів найбільш ефективного;
- необхідність якнайшвидшого отримання віддачі від інвестицій;
- планування сприяє зниженню ризику, що пов'язаний із прийняттям інвестиційних рішень [36].
) Розробка дієвої системи стимулювання реалізації управлінських рішень у сфері інвестиційної діяльності;
Питання мотивації інвестиційної діяльності ґрунтується на дії загальних економічних законів, але мають також специфічні особливості. Опишемо ці особливості за допомогою схеми мотивації інвестиційної діяльності представлена на рис. 1.1.