Методи аналізу та методики оцінки конкурентної поведінки підприємства
· Служба охорони праці - умови праці;
· Міський центр стандартизації та якості - якість продукції;
· Служба захисту прав споживачів ;
· Пожежний нагляд - оцінка пожежно-технічного стану;
· Санітарно-епідеміологічна станція - санітарні умови, санітарний висновок на імпортовану продукцію;
· Державне підприємство Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів (Укрметртестстандарт) - сертифікація продукції;
· Державна екологічна інспекція Мінекоресурсів - висновок про екологічний стан імпортованої продукції;
· Державна митна служба України - митне регулювання.
Всі вище вказані елементи зовнішнього середовища підприємство враховує при розробці своєї політики діяльності, що сприяє підвищенню ефективності його діяльності і існуванню постійного стійкого попиту на продукцію товариства у споживачів.
Шиндлер ставить перед собою чітку мету - лідерство. І засіб, за допомогою якого мають намір його домогтися - надання послуг (сервісу). Разом, ці дві наріжні ідеї окреслюють філософію Шиндлер, що формулюється простими словами: “Лідерство через сервіс”.
Політика даного підприємства базується на двох основних принципах:
- індивідуальний підхід до споживачів;
- якості - максимум уваги. [30]
Для аналізу конкурентного середовища фірми застосуємо методику запропоновану М. Портером, за якою необхідно оцінити дію «5 конкурентних сил» в галузі.
Конкуренція усередині галузі
Оцінюється інтенсивність суперництва по наступних складових:
1. Зростання індустрії.
Багато спеціалістів - ліфтовиків розглядають сьогоднішню ситуацію з ліфтами в країні як техногенну катастрофу. Близько 25 тисяч ліфтів виробило свій ресурс та вимагають негайної заміни. В Україні до розпаду Радянського Союзу взагалі не було виробництва ліфтів, а на сьогоднішній день існує три українських підприємства та одне спільне, які налагодили випуск цієї продукції. При цьому доля власної праці на них складає від 30% до 50%, отже майже половина комплектуючих все одно імпортується. Оператори ринку в Україні відзначають, що попит на ліфтове устаткування стрімко збільшується, об'єми пасажиропотоку і вимоги до роботи ліфтів ростуть. [32]
2. Тимчасова наявність ненавантажених потужностей.
У зв’язку з тим, що галузь виробництва ліфтів в Україні почала розвиватися практично з нуля тільки протягом останніх 20 років та за відсутності будь-якої державної підтримки на сьогоднішній день відчувається брак виробничих потужностей на українських заводах.
3. Відмінності в продуктах.
Ліфти та ескалатори, що поставляють в Україну такі відомі імпортери як KONE, SCHINDLER, THYSSEN істотно відрізняються від вітчизняної продукції. Це високошвидкісні ліфти та ескалатори, що виготовлені за новітніми технологіями та управляються комп'ютерними системами. При їхньому виробництві використовуються новітні досягнення в електроніці, у конструкції ліфтових вузлів, а також у матеріалах обробки. Імпортні товари відповідають усім світовим стандартам якості та безпеки.
4. Значущість торгової марки.
Компанія Schindler є світовим лідером по виробництву, монтажу й обслуговуванню підйомного устаткування - ліфтів, ескалаторів і рухомих доріжок. Вона існує на ринку 130 років і за цей час успішно освоїла ринки 97 країн світу. Торгова марка забезпечує компанії значні конкурентні переваги завдяки сформованому образу у споживачів що Schindler - це гарантія якісного високотехнологічного та безпечного обладнання.
5. Концентрація, рівновага.
Дев’ять конкурентів працюючих на українському ринку в основному розташовані в європейському регіоні (Україна, Фінляндія, Німеччина, Білорусь, Росія та Туреччина), тобто на ринку спостерігається висока концентрація конкурентів.
.Труднощі виходу.
Підприємства, що виробляють ліфти та інше підйомне устаткування в основному є вузькоспеціалізованими, використовують обладнання, яке має мало альтернатив по використанню, Отже бар’єри виходу з цієї галузі є досить високими та небезпечними при падінні попиту на продукцію.
Потенційні конкуренти
Поява нових конкурентів на ринку може привести до зменшення долі ринку фірми та загострення конкурентної боротьби. Оцінюється загроза появи нових конкурентів по наступним складовим.
1. Наявність підприємств, що володіють необхідною виробничою базою і технологією для випуску аналогічної продукції.