Методи аналізу та методики оцінки конкурентної поведінки підприємства
Як було зазначено в Україні існує три українських підприємства: Карат-Ліфткомплект, Укрліфтсервіс, Ліфтмаркет, та одне спільне українсько-американське Otis, які виготовляють аналогічну продукцію. А провідні іноземні виробники ліфтового устаткування, розглядають український ринок як перспективний та намагаються вийти на нього зі своєю продукцією. Тільки за останні роки на ринок України вийшли THYSSEN GROUP та GTS ELEVATOR LTD (Туреччина), збільшився імпорт російської та білоруської продукції а також японські та італійські компанії робили спроби вийти на вітчизняний ринок.
2. Ступінь диференційованості продукції.
Існує велика різноманітність моделей та модифікацій ліфтового устаткування, тобто високий ступінь його диференціації. Це означає, що ринок глибоко сегментований. Але на ринку України існує достатня кількість незайнятих сегментів, споживачі ще не мають сталих переваг, завдяки чому ТОВ «Шиндлер» займає вигідні сегменти ринку без особливих матеріальних і фінансових витрат.
3. Популярність торгової марки.
Торгова марка Schindler відома в 97 країнах світу, але не дивлячись на це українські споживачі на сьогоднішній день частіше віддають перевагу обладнанню OTIS. Це пояснюється тим що в 1991 року американською корпорацій OTIS Elevator було створене спільне підприємство в Україні, що було єдиним на той час в країні; організована широка мережа підприємств сервісного обслуговування існуючого парку ліфтів.
.Доступ до мереж збуту.
Мережа збуту підйомного устаткування в Україні є не досить розвиненою, тому фірми що виходять на вітчизняний ринок створюють нові, власні канали розподілу. Фірма «Шиндлер» також працює за такою схемою, але на жаль це знижує рентабельність продаж в період становлення підприємства.
5.Абсолютні цінові переваги.
Абсолютні ціннові переваги мають українські виробники устаткування, завдяки дешевій робочій силі та сировині, але вони значно програють в якості обладнання та виготовляють обмежену кількість моделей продукції.
6.Державна політика.
В Україні не існує підтримки вітчизняних виробників підйомного устаткування; немає ніякого координаційного центру, який займався б ліфтами, створював би відповідну ідеологію; не існує чіткої концепції розвитку ліфтового господарства України.
Товари - замінники
Загрози з боку товарів - замінників у виробників ліфтового обладнання не існує, тому що не існує альтернативних способів підйому людей в приміщеннях.
Постачальники
При оцінці цього фактору конкуренції треба враховувати той факт, що постачальниками обладнання для ТОВ «Шиндлер» в Україні є європейські заводи виробники, які входять до єдиної корпорації «Schindler». Тобто іноземні постачальники також як і український підрозділ зацікавлені в найкращому виконанні контрактів з замовниками.
Покупці
Позитивним фактом для підприємства є високі витрати споживача при зміні постачальника, що знижує ризик відмови від контракту, роботи по якому вже розпочалися.
Аналіз позиції фірми в галузі включає виділення її сильних і слабких сторін, можливостей та погроз а також рівень конкурентоздатності підприємства. Основні сильні та слабкі сторони, можливості та загрози для ТОВ «Шиндлер» викладені у додатку Т.
Проведемо оцінку позиції фірми по колу критеріїв, що групуються по окремих елементах комплексу маркетингу за методикою Білоусова В.Л [23]
Проведені розрахунки наведені в додатку У. Для підрахунку показника конкурентоспроможності фірми використаємо кількісні показники та показники ділової активності й ефективності діяльності фірми, які представлені у додатку Ф.
При оцінці конкурентоспроможності фірми за цією методикою коефіцієнт рекламної діяльності та коефіцієнт використання персональних продаж не розраховувалися, тому що фірма не використовує ці інструменти просування продукції.
Таким чином з загальним коефіцієнтом конкурентоспроможності -0,32 за шкалою групового ранжирування конкуруючих фірм ТОВ «Шиндлер» займає позицію фірми, що діє у ринковій ніші. З проведеного аналізу видно, що фірма обслуговує маленький сегмент ринку (ринкова доля фірми по продукту ліфт - 8%, по продукту ескалатор - 23%), для неї характерний високий рівень спеціалізації. Коло клієнтів обмежене, та характерний високий рівень цін. У своїй діяльності фірма максимально залежить від клієнтів і спирається на них. Підприємство працює в умовах агресивної конкуренції на молодому динамічно зростаючому ринку з досить високою концентрацією конкурентів на ньому.