Характеристика системи управління персоналом на підприємстві
- членів деякої групи, що володіють корпоративною культурою;
- функціонерів визначеної управлінської технології (типу управління), що володіє своїми правилами поведінки [2,с. 86].
Одним із найважливіших моментів, про які необхідно постійно пам'ятати, кажучи про управління, є підпорядкування дій людини вимогам загальних принципів.
Принципи - це загальна норма, правила, які поділяють і визнають усі люди або окремі групи людей. Управління організаціями рідко має справу з обмеженою групою принципів. Воно має справу з набором взаємозалежних принципів [34,с. 58].
На початку 20-го століття АнріФайоль сформулював 14 принципів управління, які допомагають сконструювати високоефективну організацію. Ці принципи торкалися двох основних аспектів; 1) розробка раціональної системи управління організацією через виконання основних управлінських функцій (виробництво, маркетинг, фінанси); 2) структура організації та управління працівниками. Метою А. Файоля було створення універсальних принципів управління, він вірив, що наслідування цих принципів приведе організацію до успіху [4,с. 215].
. Розподіл праці. Його метою є виконання роботи, більшої за обсягом і кращої за якістю, за тих же умов. Це досягається завдяки скороченню кількості цілей, на які мають бути спрямовані увага та зусилля працівників.
. Повноваження та відповідальність. Повноваження - це право віддавати накази, відновідальність - зобов'язання їх виконувати.
. Дисципліна - це слухняність і повага до досягнутих угод між організацією та її працівниками.
. Єдиноначальність. Працівник повинен одержувати накази тільки від одного безпосереднього начальника.
. Єдність цілей і напрямків. Кожна група, яка діє в межах досягнення однієї мети, має бути об'єднана єдиним планом і мати одного керівника.
. Підпорядкованість особистих інтересів загальним. Інтереси одного працівника або групи не повинні домінувати над інтересами організації.
. Винагорода персоналу. Щоб забезпечити вірність і підтримку з боку працівників, слід подбати про справедливу винагороду за їхню працю.
. Централізація та децентралізація. Централізація передбачає зосередження прав щодо вирішення управлінських питань на одному рівні управління. Співвідношення між централізацією та децентралізацією має бути оптимальним, з урахуванням конкретних умов.
. Скалярний ланцюг (ієрархію) створюють особи, які стоять на керівних посадах зверху донизу. Така ієрархія несе порядок в організацію і є однією із головних умов ефективного управління.
. Порядок, тобто місце для всього і все на своєму місці.
. Справедливість - це поєднання доброти і правосуддя.
. Стабільність робочих місць для персоналу. Висока плинність кадрів знижує ефективність організації.
. Ініціатива. Завдяки їй розробляються плани і забезпечується їх успішна реалізація.
. Корпоративний дух. У корпорації (об'єднанні) - сила, яка є результатом гармонії персоналу [28,с. 17].
Принципи - основні положення (правила, норми), яких неухильно дотримуються у своїй життєдіяльності особистість, персонал чи організація, держава. Переважно всі автори дійшли висновку, що принцип - це основні правила, котрі розкривають дії об'єктивних законів, за якими має будуватися, функціонувати і розвиватися організація.
Якщо розглядати принципи як основну категорію науки управління, то необхідно провести їхню класифікацію. Критерієм для класифікації, на наш погляд, може бути сфера впливу принципу на діяльність організації. Відповідно до цього критерію всі принципи менеджменту можна поділити на загальні й конкретні.
Загальні принципи закладають основу, без якої неможливо розглядати загальну теорію управління. Конкретні принципи визначають правила, на яких розвивається той або інший напрям (елемент) науки управління.
Право на існування будь-якої наукової теорії визначається здебільшого її здатністю розкрити й обґрунтувати певні принципи у сфері, що є предметом її дослідження. Принципи як важлива категорія науки управління потребують докладного розгляду.
Управління - це наука прикладна. Тому вона має базуватися не лише на загальних законах, а й на власних принципах, у яких виражається специфіка науки управління.
Принципи управління є похідними від загальних законів і віддзеркалюють стосунки, що формуються в організації, відповідно до яких повинна утворюватися, функціонувати і розвиватися система управління. Виходячи з цих міркувань, дамо загальноприйняте визначення "принципу управління" і детально проаналізуємо його.
Принцип - це основа правильного розуміння стосунків і правил поведінки людини в процесі виробництва й управління.