Ефективність управління розвитком як основа забезпечення збалансованого зростання підприємства
Враховуючи існуючі підходи до визначення, Коваленко С.Р. трактує ефективність управління як здатність застосовувати такі рішення і дії, які підтримують стратегічну відповідність між цілями, її потенціальними можливостями і шансами на ринку [38]. Дане визначення найбільш повно характеризує ефективність управління, так як враховує зовнішні фактори діяльності, процес формування цілей, використання потенціалу, однак не визначає вагомості управління в забезпеченні внутрішньої стійкості підприємства та його захищеності від змін зовнішнього середовища.
При досить широкому різноманітті визначень та трактувань поняття ефективності управління можна виокремити такі основні положення, що найповніше охарактеризують даний термін:
· оптимальне співставлення результату та витрат, необхідних для його досягнення;
· раціональність рішень щодо формування та вибору стратегічних цілей;
· використання потенційних можливостей повною мірою;
· забезпечення конкурентоспроможності підприємства;
· гнучкість та оперативність взаємодії із зовнішнім середовищем;
· забезпечення внутрішньої стійкості та захищеності від негативного впливу зовнішніх чинників діяльності підприємства.
В контексті забезпечення сталого розвитку ефективність управління набуває додаткових специфічних особливостей, що зумовлені процесним характером поняття «розвиток». Так, виникає необхідність розглядати ефективне управління як в статичному, так і в динамічному аспекті. На відміну від статичної ефективності управління (порівняння показників одного періоду) динамічна ефективність являє собою співставлення значень різних в часі станів підприємства (рис. 1.1.3).
Ефективність управління розвитком є узагальненим відображенням статичних та динамічних значень ефективності функціонування підприємства, планування діяльності на майбутній період, прогнозування стану зовнішнього середовища та формування компетенцій відповідно до зовнішніх та внутрішніх факторів.
Невід’ємною складовою ефективності управління розвитком також залишається якість управління, яка характеризується відносною складністю до оцінювання. Тим не менше, дає можливість повною мірою усвідомити рівень відповідності розвитку підприємства його можливостям.
На основі наведених ключових положень поняття «розвиток» та «ефективність управління» можна визначити основні елементи ефективності управління розвитком:
· наявність кількісних та якісних змін, які ведуть до покращення стану підприємства, за умови оптимальності витрат на їх досягнення;
· динамічний характер, що пов'язаний з сутністю розвитку як довготривалого процесу;
· раціональне формування та виконання стратегічних цілей з метою покращення сучасного стану підприємства та створення майбутніх потенційних можливостей;
· формування нових компетенцій з метою підвищення конкурентоспроможності підприємства;
· гнучкість та оперативність взаємодії із зовнішнім середовищем;
· забезпечення внутрішньої стійкості та захищеності від негативного впливу зовнішніх чинників та їх можливого виникнення.