Кроскультурний менеджмент: предмет і завдання науково практичної дисципліни
У провідних університетах США і Західної Європи формуються наукові колективи, що займаються порівняльним аналізом національних моделей менеджменту. У ряді випадків дослідницькі колективи утворюються з вчених різних країн, різних університетів, різних спеціальностей. Результатом їх діяльності стають серії колективних монографій і збірок. У університетських програмах по управлінню і міжнародному бізнесу курс порівняльного менеджменту стає обов'язковим.
Далі, необхідно пояснити відмінність між " міжнародним" і "кроскультурним (кроскультуральним) " підходами в порівняльному менеджменті. Міжнародний підхід включає зіставлення(порівняння) моделей менеджменту з метою виявлення схожості і відмінностей між країнами. Кроскультурний підхід також припускає порівняння, але вони націлені переважно на ідентифікацію соціокультурного контексту в управлінській практиці. Власне кажучи, те, що культура відіграє важливу роль в менеджменті, ніким не оспорюється. Теоретичні і емпіричні роботи повинні пролити світло на масштаби і форми, в яких стають вагомими культурні відмінності. Для цього потрібні скрупульозні наукові дослідження, які розкривають "пояснюючу силу" культури відносно інших чинників як зовнішнього(соціально-економічних, політичних, інституціональних, і т. п.), так і внутрішнього середовища організації(організаційно-правова форма і розмір підприємства, структура і тип власності, галузева приналежність, якісний склад персоналу і т. п.).
Кроскультурний менеджмент вивчає поведінку людей, що представляють різні культури і працюючих разом в одному організаційному середовищі. Актуальність такої дисципліни і сфери досліджень зумовлюється тим, що взаємодія людей з різних країн і культур здійснюється на тлі зростаючого різноманіття форм і методів організації і управління транснаціональними фірмами, міжнародними проектами, междержавними робочими группами (глобальними командами), стратегічними альянсами. Можна помітити, що йдеться про традиційні питання - такі, як мотивація, лідерство, ухвалення рішень, групова динаміка, але що розглядаються в міжнародному контексті. Кроскультурний менеджмент припускає дослідження культурних відмінностей як на міжнародному, так і на національному рівнях, як за межами, так і усередині національних кордонів. Він охоплює описи поведінки людей - представників різних культур, працюючих в одній організації, і порівняння поведінки людей в організаціях, розташованих в двох і більше різних країнах. Таким чином, кроскультурний - менеджмент розширює область організаційної поведінки за рахунок мультикультурного виміру. Аналогічним чином він доповнює сферу досліджень в області міжнародного бізнесу і менеджменту за рахунок поведінкового виміру. І нарешті, кроскультурний менеджмент доповнює порівняльний менеджмент, який фокусується на ідентифікації схожості і відмінностей між національними моделями менеджменту, за рахунок додавання ще одного виміру - кроскультурної взаємодії.
Таким чином, кроскультурний менеджмент можна розглядати і як самостійний курс, і як розділ порівняльного менеджменту, у рамках якого вивчається вплив культурних відмінностей на ефективність ведення бізнесу в компаніях, або, іншими словами, управлінські стосунки в мультикультурному середовищі.