Кроскультурний менеджмент: предмет і завдання науково практичної дисципліни
ККМ потрібне при: впровадженні на підприємстві нових технологій і систем господарювання; реформуванні і реструктуризації підприємства; управлінні полікультурними і поліетничними колективами; а також для підвищення міжкультурного потенціалу співробітників, яке, в сучасних умовах, є необхідною умовою ефективного функціонування організації.
Таким чином, предмет ККМ можна визначити як: управління "культурною різноманітністю" - відмінностями в ділових культурах і в системах їх цінностей; визначення причин міжкультурних конфліктів, шляхів їх запобігання і/або нейтралізації; управління бізнесом на стику і при взаємодії культур; управління полікультурними бізнес-колективами.
Його завданнями є: створення, розвиток і управління технологіями культурної різноманітності - кроскультурними технологіями, формування і розвиток "міжкультурної компетенції" менеджерів і співробітників в цілях підвищення ефективності організації в умовах глобалізації економіки.
Кроскультурний менеджмент - це створення і застосування технологій управління культурною різноманітністю в умовах економічної глобалізації. Поява цієї науково-практичної дисципліни відбиває, на думку деяких експертів, глибинні зміни, що відбуваються в сучасному суспільстві. З одного боку, з поступовою заміною вертикальних, ієрархічних форм управління горизонтальними, мережевими формами - в інформації, в комунікації, в політиці - необхідність вивчення окремих акторів суб'єктів економічної і політичної взаємодії зростає. З іншого боку, збільшення долі виробництва нематеріальних благ (послуг, інформаційних продуктів, освіти), властиве економіці усіх розвинених країн в сучасному "суспільстві знань", також вимагає застосування кроскультурних технологій. Третинний сектор більше за інших вимагає менеджменту, що спирається на знання культурних особливостей як виробника, так і споживача.
Декілька слів про термінологію. Ми вживаємо поняття "кроскультурний" і " міжкультурний", які мають принципову відмінність. Українське слово "міжкультурний" вживається нами по відношенню до взаємодії двох культур, до подій, які відбуваються між двома акторами комунікації (навіть якщо учасників комунікації декілька, окремі комунікативні акти завжди обмежуються двома сторонами). Тому і конфликти і контакти є міжкультурними.
Інший же термін походить від англійського слова to cross - "перетинати, переходити", і відноситься, передусім, до технологій, тактиків і характеристик, які можуть бути застосовані до декількох культур одночасно. Взаємодія, наприклад, може бути міжкультурною - якщо в нім беруть участь дві культури - і може бути кроскультурною технологією, якщо таких культур декілька. Кроскультурний менеджмент, таким чином - розробка технологій управління, що успішно діють в різних культурах з метою запобігання міжкультурних конфліктів.
Основні типології ділових культур