П’ять вимірів національної культури за Гиртом Хофстеде
У інших культурах система цінностей прямо протилежна. Тут люди розглядають себе як частину групи, колективу, організації. Зазвичай як приклад національної культури з максимальною мірою колективізму називають Японію. Східні суспільства зазвичай тяжіють до колективної культури. У Європі до колективних культур відносять Іспанію, Португалію, Грецію і, як це не дивно, Австрію. Ділові культури України і країн СНД тяжіють до колективних цінностей (мал.3.3.)
Мал.3.3 Критерій Індивідуалізм
Характеристики “мужність » (masculinity) - жіночність” показують відношення до цільових установок - агресивне або розпливчате. Мужні культури зорієнтовані на економіку, проривні досягнення, зростання; жіночні культури - відповідно на соціальну сферу, якість життя, розвиток.
Спрощено - в мужніх культурах гендерні ролі чітко розділені, в жіночних культурах гендерні ролі розмиті.
Мужність домінує у суспільствах, де соціальні ролі чоловіків і жінок значною мірою розрізняються. У системі цінностей таких ділових культур переважатимуть " чоловічі" матеріальні орієнтири: прагнення виділитися, зробити кар'єру, проявити себе, заробити грошей і тому подібне. Робота зазвичай вважається важливіше за домашні функції. Керівника зазвичай поважають за його силу, швидкість рішень, масштабність підходів, жорсткість. Навпаки, в суспільствах, де переважає жіночність, соціальні ролі чоловіків і жінок у більшості своїй співпадають. А в системі цінностей домінують якість життя, підтримка хороших стосунків з оточенням, моральні і етичні аспекти і т.п. Розум і благородство цінуються вище за силу і швидкість. Оселя і сімейні цінності вважаються найважливішими за успіхи на роботі. Керівника зазвичай поважають за його вміння організувати бесконфліктну групову роботу, досягти консенсусу, розробити ефективну мотивацію і так далі (мал.3.4.).
Характеристики “мужності” в культурі |
Характеристики “жіночності” в культурі |
- головним показником успіху є кар’єра і матеріальний добробут; |
- якість життя є головним досягненням роботи; |
- домінує спрямованість на досягнення високих результатів; |
- домінують моральні та етичні норми; |
- домінує ідея “жити, щоб працювати”; |
- домінує ідея “працювати,щоб жити”; |
- керівник самостійно приймає рішення і розв’язує проблеми; |
- панує солідарність у прийнятті рішень; |
- переважає силове вирішення конфліктів; |
- розум цінується більше, ніж сила и швидкість; |
- рішення приймаються на основі логіки |
- рішення приймаються скоріше інтуїтивно |
Мал.3.4 Характеристики “мужності” та “жіночності” в культурі (за Г. Хофстеді)
До країн з домінуючими рисами “мужності” в культурі (MAS>50) слід віднести Канаду, Індію, США, Польшу, Англію, Японию. “Жіночними”, з точки зору культури (MAS<50), можна назвати Данію, Нідерланди і Монако, Вьетнам, Францию. До мужніх культур тяжіють Україна і країни СНД (мал.3.5.)
Мал.3.5 Критерій «мужності»
Критерій уникнення невизначеності - (uncertainty avoidance) - неприйняття ризику(↑) і схильність до ризику(↓). Характеризує ставлення відношення до стабільності. Міра того, наскільки члени суспільства відчувають стрес при зіткненні з новими і непередбаченими ситуаціями. Спрощено - відбиває готовність до змін і інновацій. Люди з культур з низьким рівнем уникнення невизначеності цілком комфортно почувають себе в слабо структурованих ситуаціях. Вони прагнуть мінімізувати кількість правил, норм і законів, що обмежують рамки ситуації. В протилежність їм люди з культур з високим рівнем уникнення невизначеності прагнуть до встановлення чітких правил, щоб уникнути емоційного дискомфорту, пов'язаного з невизначеністю. У різних ділових культурах люди по-різному сприймають наявність невизначеності в житті і бізнесі. Одним діловим культурам властиве прагнення максимально уникати невизначеності. Для таких культур зазвичай властиво прагнення як можна точніше визначити умови розвитку бізнесу, у тому числі і міжнародної маркетингової діяльності, максимально усунути неясності в партнерських стосунках. В якості найважливішого шляху для уникнення невизначеності використовується розробка детальних законів і правил поведінки на усі випадки життя, а у рамках конкретної зовнішньоекономічної діяльності - підготовка детальних контрактів Це жорсткіший і зарегламентированный підхід до бізнесу.