Порівняльна характеристика споживачів і особливості рекламних комунікацій в країнах США, Японії, Європи, України
Найбільш рельєфно і доступно для сторонніх спостерігачів особливості когнітивної картини світу японських споживачів проступають в сучасних японських анімаційних фільмах. Яскравими прикладами є мультиплікаційні серіали " Покемоны" і " Сейлормун", де відсутнє прагнення позитивних героїв до влади і багатства в якій би то не було формі. Більше того, якщо подібне прагнення є присутнім, - воно характеризує строго негативного персонажа, який у кінці обов'язково буде переможений, усвідомить усю тяжкість своїх помилок і неодмінно стане на шлях духовного відродження. Герой же, як правило, рухомий виключно прагненням до самоудосконалення. Більше того, герой, як правило, самотній.
Відповідно, одній з головних особливостей рекламних текстів, створених японськими авторами, являється наявність глибокого емоційного підтексту, що несе японському споживачеві основну частину інформації.
Японська реклама побудована на образах. Багата уява. Пейзажі, красиві фотографії, глибокодумні образи, що з'являються іноді, здавалося б, зовсім не до місця. У основі реклами - накопичення знаків і символічне мислення. Лейтмотивом пізнавального процесу японців є чуттєва сфера. У текстах переважає навантаження на чуттєвий канал сприйняття, а емоційні взаємозв'язки і переживання персонажів грають роль, значно важливішу, ніж розвиток сюжетної лінії.
Французи не довіряють рекламі, тому тут не приживається прямолінійна реклама. Тому реклама тут стримана, обхідна, з непрямими аргументами. У основі рекламного звернення - сильна, красива, витончена ідея, яка і повинна " спокусити" французів на купівлю. Причина для купівлі - задоволення від красивої реклами. Тому у Франції запам'ятовують не слоган або джингл, а образ. Велике значення має саме візуальна сторона реклами(постери, афіші, плакати).
Англійська реклама завжди відрізнялася високою якістю, хорошим креативом і тонким гумором. Звичайні рекламні звернення сприймаються як нудні, банальні, примітивні і викликають роздратування. Вшановуються традиції, звичаї, етикет, добрий смак. Англійська реклама вдало об'єднує візуальний і вербальний плани.
У основі німецької реклами - виняткове прагнення продати товар. Відповідальність, переконлива і строга аргументація, простота викладу. Тут важливі факти, гранична достовірність. При цьому усі аспекти(текст, зображення, монтаж і тому подібне) ретельно продумані і так само ретельно виконані.
В Україні працює досить велика кількість великих західних рекламних агентств, багато хто з яких став вже транснаціональними корпораціями. Як правило, такі агентства роблять ставку, передусім, на уніфіковану рекламу, тобто на єдиний, не залежний від географії, спосіб впливу на цільову аудиторію.
В результаті ми маємо справу із зразками типовою для Заходу рекламою, часто шаблонною, штампованою, такою, що не враховує особливостей сприйняття українських споживачів, а тому що не викликає довіри. Така реклама вступає в стилістичний і культурний конфлікт з соціальним середовищем, не враховує традиції, психологію сприйняття і характер українського народу.
Бурхливий розвиток української реклами почався в 80-і гг ХХ століття. Як і всякий етап учнівства, цей час характеризується використанням стандартного набору західних рекламних прийомів і сюжетів. Тільки до кінця ХХ століття українська реклама відійшла від сліпого наслідування і почала створювати рекламні звернення з урахуванням специфіки українського сприйняття.
У останні десятиріччя в ціннісних орієнтація жителів нашої країни сталися істотні зміни. Посилилася орієнтація на себе, опора на власні сили (вольові якості, раціональність в поведінці, прагнення діяти самостійно і рішуче) і в зниженні ролі і значенні особистиї якостей, що є важливими в контактах з іншими людьми(чуйність, повага до іншого, уміння вислухати і зрозуміти іншого і тому подібне). Разом з базовими цінностями української культури, що зберігаються, у свідомості жителів України відбувається зміна цінностей у бік більшого індивідуалізму.
Молоде покоління демонструє в якості пріоритетних такі цінності, як самоповага, незалежність, досягнення успіху, свобода, зріла любов, вибір власних цілей. При цьому на прості обіцянки, емоційні приманки і тому подібне молоді споживачі реагують мало.
Поступово приходить час тих, хто за свою роботу, за свої гроші хоче отримати чіткі гарантії майбутнього успіху, бажає скрупульозно розібратися в усіх достоїнствах і недоліках товару.