Особливості сучасної концепції менеджменту підприємством
управління менеджмент концепція
Концепція (від лат.conceptio - сприйняття). В більш широкому розумінні концепція - це система поглядів на підходи до менеджменту підприємством в певних умовах.
В умовах ринкових відносин формується і відповідна ринкова концепція менеджменту підприємства, яка заснована на тому, що управління є діяльністю вільно господарюючого суб’єктів процесі якої здійснюється упорядкування його структурних елементів на основі ринкових механізмів регулювання господарських комерційних процесів.
Менеджмент підприємством, взагалі, - це специфічний інтелектуальний вид людської діяльності пов’язаний з постійним цілеспрямованим впливом на елементи системи для досягнення певних цілей.
Але при будь-яких підходах до визначення сутності менеджменту підприємства воно завжди має цілі та методи їх досягнення.
В ринковій концепції менеджменту підприємства його цілі визначаються інтересами конкретного трудового колективу, отриманням ним прибутку для задоволення соціальних і економічних потреб його членів та власників.
Основними методами досягнення цілей підприємства є застосування переважно економічних методів менеджменту.
В ринковій концепції менеджменту економіку регулює ринок і потреби споживачів. Ринкова концепція суттєво змінює специфіку управлінської праці, перетворюючи управління із виконання команд, поступаючих від керівників вищестоячих рівнів управління, у висококваліфікованих підприємців і менеджерів, стимулює їх до активної творчої роботи, підприємливості, гнучкості мислення, пошуку нетрадиційних технічних і стратегічних рішень, відмінно працювати з людьми.
В цих умовах управління стає наукою і мистецтвом прийняття рішень по створенню конкурентних переваг і подолання конкурентних бар’єрів.
Перехід до ринкової економіки викликає кардинальні зміни орієнтирів в діяльності підприємств. У підприємства повинні бути тільки економічні цілі - підвищення ефективності виробництва, торгівлі, надання послуг та іншої діяльності, максимізація прибутку в довгостроковій перспективі, завоювання нових ринків.
Суттєво підвищується відповідальність за стан справ і повноваження органів управління підприємства
Відмова від централізованого планування різко підвищує роль внутрішнього планування, розробки стратегії та тактики поведінки на ринку. Все це потребує зусиль всіх економічних служб, підрозділів маркетингу, прогнозування і розробки стратегії розвитку, підвищення рівня внутрішньої організації діяльності підприємства.
Сучасна концепція менеджменту орієнтована на ринок, базується на досягненнях світового досвіду ефективного управління підприємством і її обов’язковими елементами є прогнозування майбутніх тенденцій, формування цілей, розробка програм та механізму по їх досягненню. Ця стратегія менеджменту в найбільшому ступені відповідає потребам підприємств, які функціонують в конкретному середовищі ринкової економіки.
Ринкова концепція управління потребувала перегляду всіх елементів системи управління, головне місце серед яких займають принципи і функції менеджменту.
Формулюючи їх стосовно до ринкових умов господарювання слід перш за все мати на увазі соціальний аспект управління. Менеджмент підприємства спрямований, по-перше, на людину, на те, щоб зробити людей здібними до ефективної сумісної праці; по-друге, він повинен формулювати прості і чіткі задачі на вирішення яких спрямовуються зусилля підприємства; по-третє, він невід’ємний від корпоративної культури; по-четверте, він передбачає, що оцінка роботи менеджерів не може бути обмеженою тільки виробничими (комерційними) показниками, вона має бути багатосторонньою; по-п’яте, він формує комунікаційні зв’язки між людьми і визначає індивідуальну відповідальність кожного працівника на підприємстві.
В більш широкому розумінні процес менеджменту представляє собою сукупність безперервних, взаємопов’язаних і послідовних дій, які виконуються персоналом управлінської системи, при реалізації своїх функцій для досягнення цілей підприємства.
Процес менеджменту здійснюється управляючою системою підприємства шляхом цілеспрямованого впливу на його управляєму підсистему.