Управління маркетинговою діяльністю на підприємстві
1. Інформація про існуючі товари та послуги, що надаються споживачам;
2. Інформація про нові товари та послуги, їх переваги;
3. Інформація споживачів щодо місць реалізації товарів та послуг;
4. Рекламна пропаганда щодо переконання споживачів у перевагах певних товарів та послуг;
5. Обґрунтування взаємозв’язку між якістю та ціною на товарні послуги;
6. Інформація споживачів щодо змін в позиціонуванні товарів та послуг;
7. Створення іміджу підприємства;
8. Інформування споживачів про додаткові платні та безкоштовні послуги, що надаються споживачам;
9. Постійна підтримка зв’язків із споживачами товарів та послуг за допомогою інформації та ін.
Організація маркетингової діяльності підприємства передбачає встановлення чіткої послідовності і взаємозв’язку дій, процедур, який випливає з визначених зв’язків структурних підрозділів. Схематичне відображення маркетингової діяльності підприємства надано на рис. 15.
Організація маркетингової діяльності підприємства в більшій мірі залежить від внутрішніх факторів (стан фінансів; рівень науково-технічного прогресу на підприємстві; загальний рівень організації управління підприємством; прийнятої стратегії підприємства; рівень кваліфікації управлінського персоналу та ін.).
Всі складові маркетингової діяльності підприємства повинні бути пов’язані з цілями підприємства і самого маркетингу.
В організації маркетингової діяльності підприємства особливо слід виділити систему інформації і управління, яка забезпечує функціонування всієї маркетингової системи.
Крім цього, на основі цієї інформації здійснюється аналіз і контроль всієї маркетингової діяльності, а також прийняття рішень, включаючи аналіз: 1) ринкової ситуації; 2) споживачів; 3) конкурентів; 4) товарів і послуг.
В маркетингу планування об’єднує взаємодію таких основних складових: 1) вибір ринків; 2) нові товари і послуги; 3) виробництво товарів; 4) прогнозування ринків.
Рис. 15. Схематичне відображення маркетингової діяльності підприємства
Слід мати на увазі, що сучасна система маркетингу передбачає як обов’язковий елемент розробки комплексної програми діяльності підприємства на довгостроковий (2 і більше років). Ця програма охоплює всі етапи підготовки виробництва і збуту відповідних товарів і надання послуг їх споживачам. Комплексна програма діяльності підприємства повинна: 1) забезпечувати щільну взаємодію збутових підрозділів з виробничими підрозділами з метою розробки найбільш перспективних техніко-економічних характеристик товару; 2) передбачати наявність оптимальних запасів продукції; 3) включати рекламу та інші заходи щоб інтенсифікації збуту продукції та надання послуг; 4) включати фінансову програму, що містить витрати і прибутки.
Короткострокові (річні і квартальні) програми виробництва і збуту товарів та надання послуг є складовою частиною довгострокових програм. Обов’язковою умовою розробки і виконання програм маркетингу - їх регулярне корегування з врахуванням умов і перспектив розвитку ринку. Маркетингові рішення включають в себе: 1) вибір конкретного товару; 2) цінову політику; 3) місце реалізації товарів та надання послуг споживачам; 4) систему формування і стимулювання збуту товарів та надання послуг.
На основі аналізу інформації про внутрішні і зовнішні фактори діяльності підприємства створюється чітке уявлення про найбільш доцільні і ефективні стратегії розвитку підприємства. Потім прогнозується діяльність в сфері контролю рішень, що приймаються, тобто ланцюг розробки маркетингових досліджень має бути замкнутим всебічним контролем.
Особлива увага в маркетинговій діяльності підприємств повинна надаватися стимулюванню реалізації товарів та надання послуг.
Підприємства повинні постійно турбуватися про стимулювання всіх учасників реалізації товарів і послуг: 1) роздрібних покупців; 2) посередників та продавців продукції.
До основних методів стимулювання роздрібних покупців товарів відносяться:
1. Обґрунтоване зниження цін на товари і послуги;
2. Надання кредитів;
3. Преміальний продаж товарів;
4. Проведення конкурсів, лотерей та ін.
Посередників з реалізації товарів та послуг стимулюють через:
1. Надання короткострокових кредитів;
2. Відстрочки платежів за куплений товар;
3. Забезпечення транспортування і виконання експедиційних і вантажно-розвантажувальних робіт силами підприємства при закупці відповідних партій товарів;