Обгрунтування джерел та напрямків фінансування стратегічних перетворень
Крім обгрунтування теоретичних положень системи управління стратегічним потенціалом в роботі проведено дослідження практичних підходів до її побудови на прикладі ТОВ “Колір-Плюс”, та з врахуванням цього, розроблені пропозиції щодо вдосконалення системи цієї області упарвління.
В процесі аналізу фінансово-економічних показників діяльності ТОВ Колір-Плюс” виявлено, що підприємство має низьку рентабельність. Так, за 2010 р. чистий прибуток підприємства склав 4,7 тис. грн. (0,2% рентабельність обороту). Загалом фінансовий стан ТОВ “Колір-Плюс” можна охарактеризувати як незадовільний, про що говорить поступове зниження показників рентабельності та ліквідності, а також висока частка в структурі капіталу фірми позикових коштів.
Проведений аналіз політики стратегічного розвитку ТОВ “Колір-Плюс” дозволив побачити головні стратегічні цілі та напрямки їх досягнення, процес формування та реалізації стратегії. Визначили, що головними стратегічними цілями фірми є зростання частки ринку та підвищення конкурентної позиції. Для забезпечення реалізації цих цілей підприємство обрало курс зосередження на певному сегменті ринку на основі диференціації продукції. На думку керівництва ТОВ “Колір-Плюс” першочергового значення для успішної реалізації стратегії має сфера виробництва, тому побудова організаційної структури орієнтована саме на цю область. І хоча в цілому вона відповідає наміченим цілям даного підприємства, все ж таки потребує деякого вдосконалення.
Застосування різних методик для комплексної оцінки стратегічного потенціалу ТОВ “Колір-Плюс”, дало такі результати:
найменший показник стратегічного потенціалу (0,21) був розрахований за методикою І. Ансоффа, при цьому вплив на потенціал факторів зовнішнього по відношенню до фірми характеру не враховувався. Виходячи з розрахунків незначний рівень стратегічного потенціалу обумовлений недостатнім обсягом капіталовкладень підприємства, а стратегія та можливості мають відносну оптимальність;
оцінка стратегічного потенціалу ТОВ “Колір-Плюс” за методом С.В. Близнюка дала результат 0,64. Така величина потенціалу фірми обумовлена, насамперед, ресурсним підходом в розрахунках, де недостатньо враховувались фактори зовнішнього середовища та характеристики конкурентної переваги, на формування якої саме і спрямований стратегічний потенціал підприємства.
На фоні вище розглянутих методик оцінки стратегічного потенціалу, мабуть, найбільшої уваги заслуговує підхід А.П. Градова (результат 0,4). Він дозволяє комплексно підійти до оцінки, врахувавши якомога більше можливостей підприємства, що існують як у внутрішньому, так і у зовнішньому середовищі.
Відштовхуючись від виявлених в ході дослідження недоліків, в роботі запропоновані заходи щодо їх усунення і тим самим поліпшення процесу стратегічного менеджменту на підприємстві.
Так, для забезпечення ефективного стратегічного управління на ТОВ “Колір-Плюс” потрібно формувати підсистему стратегічної та прогнозної інформації. В роботі рекомендовано розробляти таку підсистему у вигляді баз стратегічних даних, що представляють собою стислий системний опис найсуттєвіших стратегічних елементів, допущень та прогнозів їх динаміки.
Програмне забезпечення БСД можна здійснювати за допомогою офісного пакету Excel. В роботі також пропонується інформаційна модель АРМ керівника ТОВ “Колір-Плюс”, яка являє собою комплексну інтегровану автоматизовану систему управління, пов’язуючи АРМ генерального директора з усіма існуючими АРМами на підприємстві.
Для того, щоб вцілому поліпшити процес стратегічного менеджменту на ТОВ “Колір-Плюс”, в роботі розроблені певні рекомендації щодо включення в стратегічне управління організацією системи маркетингу. Зокрема, розроблені заходи просування продукції, порядок та методику розробки маркетингової стратегії, та на основі цього запропонована послідовність складання загального стратегічного плану ТОВ “Колір-плюс”.
Крім цього здійснене обгрунтування фінансового забезпечення стратегічних заходів. Запропоновані в роботі шляхи мобілізації та маневрування фінансовими ресурсами дозволили виявити резерви для підвищення ефективності діяльності підприємства та рівня його стратегічного потенціалу.