Практика використання методів оцінювання та атестування персоналу Чернігівської митниці
Організаційно-методичне забезпечення проведення щорічної оцінки покладається на кадрові підрозділи митних органів.
Щорічна оцінка здійснюється з урахуванням особливостей діяльності митного органу та відповідно до положень Загальних методичних рекомендацій щодо проведення щорічної оцінки виконання державними службовцями покладених на них обов’язків і завдань, і порядку проведення щорічної оцінки виконання посадовими особами митної служби покладених на них обов’язків і завдань та затверджується його керівником.
Під час проведення щорічної оцінки заповнюються:
· бланк форми Ф-1 «Щорічна оцінка виконання посадовою особою митної служби покладених на неї обов’язків і завдань» (Додаток Г);
· бланк форми Ф-2 «Підсумкова оцінка якості роботи посадової особи митної служби» (Додаток Д).
Заповнення форм оцінки Ф-1 і Ф-2 та їх підписання здійснюється поетапно відповідно до їх розділів у терміни, згідно з конкретним графіком проведення щорічної оцінки в митному органі.
Процедура проведення щорічної оцінки складається з таких етапів:
· підготовчий етап;
· оцінювання;
· співбесіда й підписання результатів щорічної оцінки.
Підготовчий етап. У цей період посадова особа та її безпосередній керівник аналізують виконання завдань і обов’язків, визначених її посадовою інструкцією, положенням про структурний підрозділ митного органу, у якому вона працює, особистим планом роботи; визначають дату проведення співбесіди. Посадова особа ознайомлюється з планом роботи підрозділу митного органу на наступний рік, відповідно до якого готує пропозиції до відповідного особистого плану роботи.
Оцінювання. Етап оцінювання включає самооцінку посадової особи та оцінку її безпосереднім керівником.
Під час здійснення самооцінки посадова особа проводить аналіз виконання нею своїх посадових обов’язків і завдань, планових і позапланових завдань, доручень керівництва й заповнює розділи 1, 2, 3 форми оцінки Ф-1.
Форму оцінки Ф-1 із заповненими розділами 1, 2, 3 разом з пропозиціями до особистого плану роботи протягом двох днів після початку оцінювання посадова особа передає безпосередньому керівнику.
Безпосередній керівник здійснює щорічну оцінку на підставі загальних і спеціальних критеріїв та показників оцінки (Додаток Е), з визначенням рівнів якості роботи посадових осіб митної служби.
Керівник після отримання від підлеглої посадової особи форми оцінки Ф-1 із заповненими розділами 1, 2, 3 заповнює розділ 4 цієї форми та пункти 1 - 21 форми оцінки Ф-2 і передає їх посадовій особі для ознайомлення з оцінкою не пізніше ніж за два дні до встановленої дати співбесіди.
Співбесіда й підписання результатів щорічної оцінки. Співбесіда з посадовою особою проводиться безпосереднім керівником з метою обговорення результатів оцінки її роботи за минулий рік, визначення завдань і обов’язків на наступний рік, а також необхідності у підвищенні кваліфікації посадової особи тощо. Під час співбесіди визначається підсумкова оцінка якості роботи посадової особи митної служби, яка фіксується в пункті 22 форми оцінки Ф-2.
Співбесіда завершується підписанням посадовою особовою та її безпосереднім керівником форми оцінки Ф-2 і розділу 5 форми оцінки Ф-1.
Ці форми оцінки передаються для затвердження керівнику вищого рівня (керівнику митного органу або одному з його заступників відповідно до розподілу обов’язків), а потім передаються в кадрові підрозділи митних органів.
Кадрові підрозділи митних органів здійснюють аналіз та узагальнення результатів щорічної оцінки виконання посадовими особами митної служби покладених на них обов’язків і завдань, а персональні результати щорічної оцінки (оформлені відповідним чином форми оцінки Ф-1 і Ф-2) залучають до особових справ посадових осіб митної служби.
Результати щорічної оцінки враховуються під час проведення періодичної атестації посадових осіб митної служби, розгляду питань просування посадової особи по службі, вирішення питань щодо продовження терміну перебування на державній службі, формування кадрового резерву та інших питань проходження служби в митних органах.
Відповідно до Закону України «Про Дисциплінарний статут митної служби України» керівник митного органу зобов'язаний забезпечувати гласність та об'єктивність під час оцінки службової діяльності підлеглих посадових осіб [5]. Оцінювання має здійснюватися в атмосфері довіри й справедливості, на засадах законності, гласності, неупередженості.
За результатами щорічної оцінки виконання посадовими особами обов`язків за 2008 рік в січні - лютому цього року було проведено конкурс «Кращий за професією». Керівниками підрозділів митниці було проаналізовано роботу кожного окремого працівника за критеріями, що визначені Положенням про проведення конкурсу, та надані до конкурсної комісії подання щодо визначення конкретних переможців [54].
З метою найбільш раціонального використання спеціалістів, підвищення ефективності їх праці та відповідальності за доручену справу проводиться атестація. Вона повинна сприяти вдосконаленню роботи з добору, розстановки та професійного розвитку кадрів, поглибленому вивченню їх ділових та моральних якостей, усуненню недоліків у роботі.