Шляхи підвищення оцінки професійного рівня посадових осіб митниці
Аналіз і незалежне та неупереджене оцінювання професіоналізму має стати для кадрових служб органів державної митної служби однією із засад функціонування державно-службових відносин.
Для модернізації системи професійного розвитку посадових осіб митного органу доцільно запропонувати впровадження механізмів вимірювання і оцінювання професійного рівня працівників, інакше кажучи, запровадження системи моніторингу професійного рівня. Моніторинг професійного рівня - спеціальна система збирання, обробки, зберігання та використання інформації про професійний розвиток посадової особи, прогнозування на підставі об'єктивних даних динаміки і основних тенденцій розвитку персоналу та розробка рекомендацій щодо кар’єрного зростання. Система моніторингу покаже саме динаміку професійного розвитку персоналу.
Результати оцінки професійного рівня доцільно використовувати для визначення відповідності займаній посаді, професійної компетентності та зарахування до кадрового резерву на вищу посаду (для тих працівників, які мають бажання та потенціал до кар’єрного зростання).
Для вдосконалення системи професійного розвитку можна використовувати алгоритм оцінки рівня кваліфікації, який включає три етапи:
· оцінка базової підготовки персоналу в початковий період становлення на первинних посадах;
· оцінка професійного рівня персоналу за результатами безпосередньої діяльності на займаних посадах;
· оцінка професійної готовності до виконання інших, потенційно можливих завдань (як в рамках посадових обов’язків, так і рамках можливого виконання обов’язків на вищих посадах).
Оцінка базової підготовки виконується в період становлення фахівця на посаді (аналіз свідчить, що без такого періоду адаптації може працювати лише 10-15% випускників) і складається наступних елементів.
. Оцінки результатів навчальної діяльності в закладах освіти - виконується на основі аналізу оцінок в дипломі або в свідоцтві про закінчення навчального закладу. При цьому допустимо користуватись середнім балом диплома (свідоцтва).
. Оцінки рівня знань з професійно орієнтованих дисциплін - виконується безпосередньо в митному органі шляхом співбесід, тестувань, заліків. При цьому матеріали для контролю підбираються з урахуванням специфіки діяльності конкретного митного органу. Це дає змогу не лише перевірити ступінь теоретичної підготовки фахівця, але і зорієнтувати його на поглиблене вивчення конкретних відомостей, необхідних саме в цьому митному органі.
. Оцінка знань керівних документів і навиків їх практичного застосування - може здійснюватись шляхом аналізу результатів розв’язання ситуативних задач, які б моделювали можливі реальні ситуації, пов’язані із виконанням посадових обов’язків. Можливе також застосування тестів (бажано відкритого типу).
. Оцінка первинних результатів службової діяльності на займаній посаді. Процедура оцінки первинних результатів аналогічна процедурі оцінки професійного рівня за результатами діяльності на посаді і наведена нижче.
Оцінка професійного рівня за результатами безпосередньої діяльності на займаній посаді включає в себе: своєчасність виконання поставлених службових завдань; якість виконання службових обов'язків і раптово виникаючих завдань; організаторські здібності при керівництві підлеглими; стимулювання підвищення кваліфікації підлеглих; морально-психологічний клімат в підпорядкованих колективах; службова «успішність» оцінюваного суб'єкту відносно інших суб'єктів митного органу, комунікаційні якості та ін.