Гендерні стереотипи професійної діяльності
У зв'язку з перерозподілом влади в сім'ї, зазнала значні зміни і ролева структура сім'ї. Традиційний розподіл ролей в нашій країні вийшов з моди вже 2-3 покоління назад, але процес егалітарізациі все ще продовжується, набуваючи все нових відтінків. Цей процес супроводжується невизначеністю і спотворенням представлень подружжя про своє місце і роль в сім'ї. В результаті вони вибирають найбільш прийнятні ролі - це приводить до внутрішньосімейної боротьби і ролевих конфліктів, рішення яких часто виходить за сімейні рамки [5].
Визначення статі зазвичай включає в себе риси, безпосередньо обумовлені біологічною статтю, тоді як під поняттям гендер розуміється ті аспекти чоловічого та жіночого, причини виникнення котрих ще невідомі. Різниця виявляється вже з дитинства. В дорослих взаєминах гендерні відмінності стають глибшими. В розмовах чоловіки частіше концентруються на завданнях, жінки - на відношеннях між людьми. В групах розмови чоловіків частіше інформативні; жінкам важливіше поділитися з подругами, отримати допомогу чи надати підтримку. Чоловіки прагнуть до тих професійних занять, котрі посилюють дисонанс (прокурор, пропаганда благодійності). Жінки віддають перевагу професіям пов’язаним з піклуванням, опікою (наприклад, соціальні робітники, вчителя, вихователі).Жінки більш схильні до філантропії. Згідно з опитуваннями, жінки в більшому ступені схильні описувати себе як емпатичних, здатних зрозуміти відчуття інших. Жінки, зазвичай, краще інтерпретують емоції оточуючих.
Притаманний чоловікам стиль спілкування підкріплює їх авторитет в суспільстві. Виступая в якості лідерів в ситуаціях, де немає жорсткого розподілення ролей чоловіки схильні до авторитарності, а жінки - до демократичності. Чоловікам легше дається директивний, проблемно - орієнтований стиль руководства, а жінкам - стиль соціального лідера, створюючого “дух команди”. Чоловіки в більшому ступені, ніж жінки, надають значення перемогам, перевазі чоловічого домінування над іншими. Чоловіки більш терплячі до агресії, ніж жінки. Але, як і стилі спілкування гендерні відмінності залежать від соціального контексту. В провокуючих обставинах гендерні відмінності не спостерігаються. При цьому не можна казати, що жінки більш стримані ніж чоловіки в деяких формах агресії - з рівною ймовірністю вони можуть вдарити будь - кого зі своєї родини чи образити словом.
На думку соціальних психологів, пояснення багатьох гендерних відмінностей необхідно шукати не в гормонах та хромосомах, а в соціальних нормах (основні правила які визначають поведінку людини в суспільстві), які приписують людям різноманітні типи поведінки, атитюди та інтереси у відповідності з біологічною статтю. Набір норм, які вміщують узагальнену інформацію про якості, притаманні кожної зі статі, мають назву гендерні ролі. Частина цих соціальних норм упроваджуються до свідомості через телебачення та популярну літературу, ряд деяких людей отримують їх безпосередньо, наприклад коли відчувають осудження з боку суспільства, коли відклоняються від очікуваної гендерно-рольової поведінки [12].
Так, одним найрозповсюдженним критерієм, по якому можуть розрізнятися культури, заснований на тієї обставині, що система цінностей, прийнята в тому чи іншому суспільстві, ставить на перше місце або індивідуальний самоконтроль та особистісні досягнення, або зобов’язання суспільної солідарності. Різноманітність гендерних ролей у різноманітних культурах та в різні епохи, посвідчують на користь того, що наші гендерні ролі дійсно формуються за допомогою культури. В номадичних культурах (культурах кочівників та збиральників) освіта хлопців та дівчат практично однакова, оскільки чоловіки та жінки виконують майже одну й ту ж саму роботу. В землеробних суспільствах гендерні ролі більш диференційовані: жінки працюють в полі та сидять з дітьми, в той час як чоловіки можуть піти, коди заважають за потрібне. В індустріальному суспільстві ролі дуже різноманітні [16].
Науковці висунули припущення, що гедерні стереотипи, за змістом, є соціальними нормами. Це позначає те, що у всіх є уявлення про те, що чоловікам та жінкам притаманні певні набори конкретних якостей та моделей поведінки, що більшість людей додержуються цієї ж точки зору. Дві основні причини, через які люди намагаються співпадати гендерним очікуванням - це нормативний та інформаційний тиск. Термін “нормативний тиск” описує механізм того, як людина мусить пристосовуватися до тих суспільних чи групових очікувань, щоб суспільство її не відкинуло. Інформативний тиск викликано тим, що людина, поширює знання про себе та про світ, прагне зрозуміти, якої позиції слід додержуватися в тих чи інших соціальних питаннях, вона в більшому ступені опирається не на власний досвід, а на інформацію, яка надається оточуючими. Інформаційний тиск в сполученні з нормативним примусом частково пояснює силу впливу гендерних норм на поведінку людей. Гендер знаходиться під сильним впливом як культурних норм, що встановлюють, що повинні робити чоловіки, а що - жінки, так і соціальної інформації, повчаючий людям, наскільки велика різниця між чоловіками та жінками. Люди знаходячись у суспільстві проходять так звану гендерно-рольову соціалізацію - процесу, під час якого люди навчаються тому, що соціально притаманно чоловікам та жінкам.