Теоритичні підходи до управління поточним функціонуванням операційної системи торговельного підприємства
. Системи контролю використовуються для моніторингу фактичної ефективності виробництва порівнянно із запланованими показниками.
. Забезпечення якості в торговельних підприємствах зосереджуються переважно на перевірці готової продукції для вибраковування продукції, що не відповідає вимогам. Проте Марк Д. Ханна наголошує, що необхідно впроваджувати таку політику, яка б гарантувала, що потреби и очікування споживачів задоволені.
. Наглядова політика передбачає створення організаційної структури у відповідності з операційною системою і відповідну політику управління кадрами.
5. При функціонуванні системи цілком закономірним є оперативне управління, тобто коригуючі дії в разі небажаного ходу діяльності.
Дуже важливим аспектом управління операційною системою є визначення технології трансформації ресрурсів. Технологія - це прийнятний для даного типу торгівлі метод з’єднання економічних, людських та інформаційних ресурсів, коли створюється товар чи надається послуга споживачеві[]. Виділення основної технології операційних систем означає введення принципу ієрархії в управлінні операціями. Тобто ієрархічний принцип є вихідним у побудові операційного менеджменту. Усі ланки, елементи і процедури субординовані.
Процес управління операційними системами передбачає побудову і управлінням організаційною струтурою підприємства. Тому власне організаційна структура операційної системи торговельного підприємства відображає спеціалізацію робіт і їхній розподіл по торговельних підрозділах, тобто визначає організацію торгівлі (табл.1.2.1.)
Таблица 1.2.1. - Структура операційної системи []
Структура |
Елементи |
Зв’язки |
Процесна структура |
Процеси |
Наслідування |
Органцізаційна структура |
Розділ на професії |
Підпорядкованість |
Технологічна структура |
Операції Обладнання Викоання |
Наслідування Технічні Розміщення |
Економічна структура |
затрати |
Правила визначення Затрати |
Технологічна структура описує процеси на рівні операцій, професій і кваліфікації їхніх виконавців.
Економічна структура операційної системи представляє об'єкти витрат і правила їхнього визначення, зокрема способи оплати праці, які необхідно враховувати при виборі управлінських рішень у рамках операційного менеджменту, наприклад, способи оплати понаднормових, простоїв і т.д.
Операційна система торговельних підприємств в будь-якому своєму вигляді і формі має дві тенденції до існування: функціонування і розвиток. Під «режимом функціонування» розуміється сукупність параметрів і умов функціонування, що забезпечують передбачуване за технологією створення послуги, а також збереження й поточне відтворення операційної системи. А під розвитком - набуття операційною системою нової якості, що змінює життєздатність системи.
Режим операційного функціонування торговельного підприємства складається з таких аспектів[]:
· технологічної дисципліни (мінімально необхідної сукупності дій для забезпечення основної технології);
· рівня використання ресурсів;
· узгодження основних функцій у просторі і часі;
· дотримання норм допоміжного забезпечення основної технологі;
· підтримки робочого стану основних елементів операційної системи;
· рівня організаційного забезпечення єдності основних параметрів (інформаційне, документарне і кадрове забезпечення єдності).
При цьому основні обов’язки операційних менеджерів торговельних підприємств можна поділити на три групи:
). розробка і реалізація загальної стратегії та напрямів операційної діляьності організації;
). розроблення та запровадження операційної системи, включаючи розроблення виробничого процесу, рішення про місце знаходження виробничих потужностей, проектування підприємства, проектування продукту, визначення стандатів і норм на виконання робіт;