Аналіз та оцінка системи мотивації персоналу в управлінні підприємством
Аналіз ефективності використання людських ресурсів на підприємстві «Івано-Франківський міськмолокозавод» передбачає визначення динаміки руху персоналу, ефективності організації роботи з персоналом.
Організація роботи з управління персоналом у «Івано-Франківський міськмолокозавод» поєднує в собі роботу з найму персоналу, організації праці, мотивації та стимулювання, професійної підготовки, підвищення кваліфікації тощо.
Кадри вважаються самим цінним, що є у підприємства. При наборі кадрів враховується позитивний і негативний досвід, якого фірма набула, досягаючи головної мети - створення злагодженого колективу. На підприємстві основний акцент при наборі кадрів робиться на рекомендації тих, з ким уже доводилося вести справи.
«Івано-Франківський міськмолокозавод» проводить політику якісної підготовки кадрів: раз у три місяці кожен співробітник повинен пройти курс професійного навчання. Для цього проводяться різноманітні семінари, тренінги за участю кваліфікованих спеціалістів та викладачів. Одночасно представники закордонних постачальників знайомлять співробітників підприємства з новинками ринку будівельних технологій і устаткування. Зрозуміло, для управлінської ланки і для рядових менеджерів заняття будуються по-різному: перших навчають основам стратегічного мислення, других - мистецтву спілкування з клієнтами.
На сьогоднішній день на підприємстві працює 140 чоловік. Основу фірми складають саме ті, хто прийшов туди працювати вісім років тому. Звільняють на підприємстві порівняно рідко. Очевидно, позначається тверда система добору при прийомі на роботу. Як правило, це відбувається в період іспитового терміну. Умови контракту, який підписують з тими, хто витримав іспит, тверді.
Оцінка ефективності форм і методів мотивації праці персоналу потребує, в першу чергу, визначення і вивчення структури потреб і мотивів праці персоналу, тобто виявлення тих факторів і сил, які спонукають їх брати участь у суспільному виробництві взагалі і працювати саме на цьому робочому місці зокрема. Визначення мотиваційної спрямованості персоналу є вкрай важливим, оскільки бувають випадки, коли найрізноманітніші стимули в системі мотивації праці не відповідають дійсним потребам і мотивам людини. Тому для оцінки ефективності системи мотивації праці в «Івано-Франківський міськмолокозавод» і внесення пропозицій по її вдосконаленню необхідно визначити внутрішні і зовнішні чинники, які справляють найбільший вплив на трудову поведінку персоналу товариства.
З цією метою мною було проведене емпіричне дослідження трудової мотивації працівників «Івано-Франківський міськмолокозавод».
В результаті анкетування був визначений вплив внутрішніх та зовнішніх факторів мотивації та їх важливість і значимість для працівників.
За результатами опитування з'ясувалося, що значне місце у структуризації зовнішніх мотивів праці «Івано-Франківський міськмолокозавод» займають чинники матеріального змісту - заробітна плата, премії, інші виплати. Перевагу цим чинникам надали 82,1% опитаних (див. таблицю 2.2). Поряд з оплатою праці вагоме місце в структурі зовнішніх мотивів праці займають такі чинники, як умови праці та соціально-побутове обслуговування на фірмі (64,1%), стосунки з безпосереднім керівником (58,9%) та стиль керівництва (48,9%). Отже, в структурі зовнішніх чинників мотивації перше місце займає заробіток, що є відображенням загальної тенденції переважання в ситуації економічної кризи в країні матеріальних потреб і інтересів у людей.
Таблиця 2.2 - Вплив зовнішніх чинників мотивації на трудову діяльність працівників «Івано-Франківський міськмолокозавод»
Чинники |
Питома вага опитаних, що відповіли позитивно, у загальній чисельності, % |
Оплата праці (заробітна плата, премії, інші виплати) |
82,1 |
Умови праці |
64,1 |
Методи управління та політика фірми |
46,1 |
Стиль керівництва |
48,7 |
Стосунки з безпосереднім керівництвом |
58,9 |