Вдосконалення мотивації на підприємстві за рахунок оптимальної системи оплати праці
Отже, ефективна мотивація трудової діяльності персоналу підприємства повинна: виходити з особливостей зовнішньоекономічної кон'юнктури; погодженості системи стимулювання з економічною стратегією підприємства, яка, власне, формує методологію досягнення цілей, і має бути направлена на визначення раціонального рівня доходів працівників, що приведе до високих результатів їх праці і підприємства в цілому; прогнозувати ефективність процесу мотивації праці на підприємстві, яка визначається ступенем досягнення економічних і соціальних цілей як підприємства, так і працівників, що досягається, в свою чергу, оптимальним балансом економічних і соціальних інтересів зацікавлених сторін.
Предметом дослідження а нашій роботі була проблема мотивації персоналу на прикладі ТДВ «ІФММЗ». Найважливішою цінністю підприємства визнано працівників, тому велика увага приділяється використанню нових методів і підходів до управління персоналом. Система мотивації співробітників тут є досить цікавою та успішною. Аналіз функціонування цього господарчого суб’єкту показує, що мотивація праці та професійного зростання є важливим фактором успішного розвитку компанії.
Проведене дослідження системи мотивації на ТДВ «ІФММЗ» дозволило визначити основні проектні рішення щодо формування та використання трудового потенціалу підприємства, які повинні бути спрямовані на забезпечення таких умов:
· високий рівень оплати та стимулювання праці;
· розподіл та кооперація праці;
· технічне забезпечення праці;
· нормування праці;
· сприятливий режим та умови праці;
· підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації працівників.
Однак слід зазначити, що навіть такі успішні підприємства, як ТДВ «ІФММЗ», стикаються з проблемами, які пов’язані із втратою компетентних та ініціативних фахівців. Тож очевидною є необхідність розробки нових шляхів вдосконалення мотивації на підприємстві, що є одним із головних завдань даної бакалаврської роботи та представлено в її останньому розділі.
В результаті аналізу роботи підприємства (з урахуванням особливостей його діяльності, зокрема зовнішньоекономічної), було запропоновано оптимізацію розподілу трудових ресурсів. Вона сама по собі має стимулююче значення, а також дає змогу вивільнити кошти на здіснення додаткової мотиваційної програми персоналу.
Оптимізація використання трудових ресурсів дає змогу найбільш ефективно розподілити роботу штатного персоналу та уникнути витрат на залучення додаткових працівників. Такий розподіл суттєво впливає на зниження собівартості проекту, зокрема відсутність витрат на найм нової робочої сили та її підготовку (навчання) або на оплату праці позаштатних виконавців. Формування проектної групи з уже знайомих один одному учасників само по собі полегшує виконання процесу та позитивно впливає на мотивацію працівників. Крім того, зекономлені кошти пропонується використати на додаткову мотивацію існуючого персоналу.
Окрім колективного преміювання з урахуванням індивідуального внеску в даний проект, можна запропонувати заохочувальну подорож до екзотичної країни (Китай) або ж таку колективну винагороду, як відвідування китайського ресторану за рахунок фірми (чи відпочинок наприклад за містом). Останнє є цілком у стилі мотиваційної політик. Такі заходи підвищують усвідомлення підлеглими їх ролі в розвитку міжвиробничих відносин та компанії в цілому. Також, з погляду доцільності та економічної вигідності використання коштів на мотивацію персоналу, можна зробити ставку не тільки на теперішній час, але й на майбутній період. Це можливо за допомогою покращення загальних умов праці - додаткове обладнання або ремонт кімнати відпочинку та інших приміщень. Такі дії позитивно впливатимуть на мотивацію персоналу загалом.
Тож узагальнюючи всю подану вище інформацію, можна зробити висновок, що проведене теоретичне та аналітико-рекомендаційне дослідження, дозволило виконати визначені завдання та досягнути мети даної кваліфікаційної роботи бакалавра.