Поняття та сутність змін
Теорії, моделі і концепції зміни організацій, що пропонуються менеджментом як науковою дисципліною, слугують у першу чергу для того, щоб упорядкувати уявлення про складні реальні системи. Ці моделі і концепції можуть надати працівнику практичну допомогу у структуризації і формулюванні складних внутрішньо-організаційних проблем. Якщо практик для вирішення існуючих проблем спробує використати недостатньо обґрунтовані рекомендації, йому навряд чи вдасться з'ясувати, чи забезпечать взагалі заходи щодо організаційної перебудови справді відчутний успіх. Незважаючи на відсутність чітких доказів ефективності організаційних змін, зрозуміло, що організація, яка не здійснює інвестиції в зміни, ставить під загрозу свою здібність до виживання на ринку. З іншого боку, одне тільки прагнення до змін не є гарантією виживання або переваг в конкурентній боротьбі. Переваги і концептуалізація не піддаються плануванню у повному обсязі, багато що залежить від випадковості, а також не кожний захід щодо організаційних змін з часом приносить організації успіх.
Отже, що ж таке зміни і як використовувати методологію і методи менеджменту змін на всіх рівнях управлінської ієрархії.
Перебудова, реформування, трансформація, реструктуризація - терміни, які міцно увійшли до лексикону політиків, представників владних структур, менеджерів всіх рівнів управлінської ієрархії [17, 133].
Що загального лежить в основі цих термінів? Що робимо ми, перебудовувавши суспільство, реформуючи економічну систему, трансформуючи бухгалтерський облік, реструктуризуючи промислові підприємства? Ми управляємо змінами.
Якщо визначити «зміну» як відмінність від колишнього стану, заміну одного іншим, перетворення, то відповідно до ієрархічної структури ці процеси можуть проходити по двох основних напрямах - через адаптацію і через розвиток.
У першому випадку (цей випадок в практиці перетворень на всіх рівнях управління в Україні зустрічається набагато частіше) - зміни відбуваються за рахунок зростання або стиснення (наприклад, адміністративного апарату): за рахунок заміщення, тобто заміни одного якого-небудь аспекту без істотних поліпшень всієї системи; і, нарешті, за рахунок поліпшень, тобто змін елементів, без змін загальної структури, принципів.
У другому випадку - зміни через розвиток відбуваються завдяки трансформації, тобто метаморфози структури і форми за рахунок зовнішньої дії: оновлення, інновації, за рахунок зміни принципів; або всієї конфігурації і саморозвитку, тобто за рахунок зміни базових концепцій.
Розрізняють зовнішні і внутрішні чинники змін [17, 134].
Зовнішні чинники. Зовнішні чинники виникають у загальному та робочому середовищі фірми. Наприклад, азійська валютна криза наприкінці 90-х років і метушня, яку здійняли навколо цього інші країни, призвели до спаду виробницва в багатьох галузях і компаніях. Щодо політико-правової сфери, то нові закони і приписи, рішення суду теж впливають на діяльність фірми. В технологічній сфері можуть з'явитися нові технології виробництва, що заслуговують на впровадження. На економічну сферу впливають інфляція, вартість життя та грошова пропозиція. Соціокультурна сфера, відображаючи людські цінності, визначає, які види товарів і послуг користуватимуться попитом на ринку.
Робоче середовище породжує ще відчутніші чинники змін. Конкуренти впливають на діяльність організації через свою цінову політику та асортимент продукції. Якщо, скажімо, фірма Compaq знижує ціну на комп'ютери, то такі фірми, як Dell і IBM, що випускають аналогічну продукцію, теж змушені її знизити. Оскільки саме покупці визначають, які види продукції і за якою ціною треба виробляти, фірма повинна брати до уваги їхні смаки і вподобання. Постачальники впливають на організацію, піднімаючи або знижуючи ціни, а також пропонуючи іншу продукцію. Державне регулювання теж має значний вплив на організацію. Наприклад, якщо зроблено висновок, що деяке виробництво є небезпечним для робітників, то фірма змушена закрити завод доти, доки не буде вжито заходів щодо відповідності умов виробництва усім стандартам техніки безпеки. Профспілки можуть домогтися змін, якщо вони ведуть боротьбу за вищий рівень заробітної платні або страйкують.